Jeszcze do niedawna komputer w postaci nieco większego pendriva był czymś wyjątkowym. Dzięki Intel Compute Card proces miniaturyzacji komputerów poszedł jeszcze dalej, ponieważ teraz zmieszczą się one dosłownie w portfelu. Nowy mini komputer trafi do sprzedaży w sierpniu.

Po raz pierwszy informacje o Intel Compute Card pojawiły się w styczniu tego roku. Pod koniec maja Intel oficjalnie ogłosił, że ich nowy mikrokomputer trafi do sprzedaży w sierpniu. Urządzenie ma wymiary 94,5 x 55 x 5 mm, a więc niewiele więcej od typowej karty kredytowej, która ma wymiary 85,6 × 53,98 mm.

Intel Compute Card

Intel Compute Card

Urządzenie jest w pełni funkcjonalnym komputerem, ale do działania potrzebuje zewnętrznego ekranu z stacją dokującą przystosowaną do obsługi tego typu kart. Chociaż sama karta wejdzie do sprzedaży już niedługo, sprzęt przystosowany do jej obsługi jeszcze nie powstał – zapewne dopiero wraz z premiera pojawią się pierwsze dedykowane im monitory i komputery.

Wśród firm, które na tę chwilę zapowiedziały wsparcie dla nowych kart Intela znajdziemy m.in. Foxconn, LG, Sharp i Lehui. W przyszłości dołączą do nich również Lenovo, Dell, HP i Pasuntech.

Intel Compute Card wraz z stacją dokującą

Intel Compute Card wraz z stacją dokującą

Można śmiało powiedzieć, że Intel Compute Card będzie miało sporo zastosowań, ponieważ pozwoli na tworzenie łatwych w modernizacji stanowisk roboczych. Minie jednak pewnie sporo czasu zanim rozwiązanie to zyska większa popularność. Co istotne, na tę chwilę nie jest znana cena karty, ani stacji dokującej.

A pomyśleć, że kiedyś komputery wyglądały np. tak – IBM 305

Intel wprowadzi do oferty 4 wersje karty, różniące się procesorem oraz ilością pamięci.

CD1IV128MK

CD1M3128MK

CD1P64GK

CD1C64GK

Procesor

Intel Core i5-7Y57 vPro

Intel Core m3-7Y30

Intel Pentium N4200

Intel Celeron N3450

Pamięć RAM

4 GB DDR3-1866

Nośnik danych

128 GB Intel® SSD

64 GB eMMC

Moduły łączności

Intel Wireless-AC 8265 (2×2 802.11ac & Bluetooth 4.2)

Intel Wireless-AC 7265 (2×2 802.11ac & Bluetooth 4.2)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.