Igrzyska olimpijskie to ogromne przedsięwzięcie zarówno logistyczne jak i finansowe. Jest to również wielki prestiż dla danego państwa. Aby impreza wyglądała odpowiednio i przebiegała sprawnie w sportowej atmosferze, potrzebne są odpowiednie obiekty, stadiony, tory, hotele i wiele więcej. Ich przygotowanie zajmuje zwykle kilka lat i pociąga za sobą olbrzymie koszty.

Jeśli olimpiada organizowana jest w mieście o charakterze sportowym zwykle obiekty, które powstały na potrzeby igrzysk są dalej wykorzystywane. Jeśli dane miasto nie ma tradycji sportowych, takie obiekty sączasami rozbierane, lub przebudowywane, a czasami zapomina się o nich i kiedy sportowcy opuszczają swoje areny, zajmuje je natura.

Tak stało się z obiektami olimpijskimi, które powstały na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie w 1984 roku. Były to drugie igrzyska organizowane w państwie należącym do bloku wschodniego (wcześniej odbyły się igrzyska olimpijskie w Moskwie w 1980 roku).

Sarajewo, należące wówczas do Jugosławii rywalizowało o organizację Igrzysk Olimpijskich z Japońskim Sapporo i Szwedzkim Göteborgiem. W wyniku głosowania, nieznaczną przewagą głosów wygrało Sarajewo. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, jaka panowała wówczas w kraju, władze stanęły na wysokości zadania i w ciągu 6 lat od ogłoszenia wyboru przygotowały olbrzymi kompleks sportowy.

Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 160 mln dolarów. Specjalnie na potrzeby imprezy zbudowano tor saneczkowy i bobslejowy, zmodernizowano stadion Koševo oraz zbudowano w okolicach Sarajewa halę Zetra. Odnowiono również znajdujące się niedaleko skocznie narciarskie Igman oraz zmodernizowano trasy zjazdowe w ośrodkach Bjelašnica i Jahorina.

Dodatkowo poddano modernizacji okoliczne lotniska, stacje kolejowe i pozostałą infrastrukturę. Pracy było bardzo dużo, ale wszystko udało się przygotować, jak to bywało w państwach socjalistycznych… przed terminem. Maskotką igrzysk był wilk o imieniu Vučko.

Vučko - maskotka igrzysk w Sarajewie (fot. thescore.com)

Vučko – maskotka igrzysk w Sarajewie (fot. thescore.com)

W igrzyskach w Sarajewie wystartowało 49 państw (łącznie w zawodach wystąpiło 1273 sportowców) w 39 konkurencjach w 10 dyscyplinach. Najwięcej medali zdobyły NRD, ZSRR i Stany Zjednoczone. Polskę reprezentowało 22 sportowców, ale nie udało im się zdobyć podczas tych igrzysk żadnych medali.

Olimpiada zakończyła się sukcesem. Niestety, kilka lat później w wyniku przemian politycznych i wojny jaka rozpętała się w Jugosławii, obiekty wchodzące w skład wioski olimpijskiej stały się areną działań wojennych i znacznie ucierpiały. Największe szkody poniósł zmodernizowany stadion Koševo. Niektóre z obiektów wykorzystywane były również jako stanowiska artyleryjskie podczas oblężenia Sarajewa. Po zakończeniu walk cześć obiektów próbowano odbudować, jednakże większość została pozostawiona własnemu losowi. I tak dumne  skocznie narciarskie pokrywa trawa, a tory bobslejowe służą dziś za dobre miejsce dla graficiarzy.

Jeśli interesuje Was los innych obiektów olimpijskich, pod tym linkiem znajdziecie jeszcze kilka zdjęć z innych wiosek olimpijskich, nie tylko zimowych: Abandoned Olympic Sites