Zbudowany w 1862 okręt liniowy HMS Defiance nigdy nie wszedł do służby, ale zapisał się w historii jako ostatni brytyjski drewniany okręt liniowy. Nigdy nie wyposażono go w planowane ożaglowanie i wykorzystywano go jako jednostkę szkolną aż do 1931 roku.

W latach 50. XIX wieku stopniowy rozwój technologii sprawił, że zaczął zbliżać się zmierzch drewnianych okrętów liniowych. 17 czerwca 1855 roku Royal Navy zamówiła kolejny drewniany okręt liniowy z pomocniczym napędem parowym – HMS Defiance. Jednostka miała być rozwinięciem okrętów liniowych typu Renown.

HMS Defiance
HMS Defiance

Według planu, okręt miał być typowym, trzyrzędowym, drewnianym okrętem liniowym o długości 75 m i wyporności 5700 ton. Napęd oprócz żagli miał stanowić silnik parowy Maudslay o mocy 3550 ihp. Uzbrojenie miało składać się z 91 dział różnego kalibru. Załoga miała liczyć 860 oficerów i marynarzy. Koszt budowy wyniósł 119 442 funtów.

Stępkę położono 20 września 1858 roku w stoczni Pembroke Dock. Wodowanie miało miejsce 27 marca 1861 roku, a prace wykończeniowe trwały do 1862 roku, ale w praktyce nigdy nie zostały ukończone. Podczas prób morskich przeprowadzonych 5 lutego 1862 roku okręt nie posiadał ożaglowania. W ich trakcie jednostka mimo niepełnego wyposażenia uzyskała prędkość 11,8 węzła, czyli zdecydowanie mniej niż w pełni wyposażone okręty zbudowane wcześniej.

HMS Defiance
HMS Defiance

Ze względu na wejście do służby rok wcześniej okrętu pancernego HMS Warrior, HMS Defiance był całkowicie przestarzały w momencie ukończenia. W tej sytuacji Royal Navy natychmiast wycofała go z eksploatacji i przeniosła do rezerwy. W 1884 roku okręt został przekształcony w okręt szkolny dla Devonport torpedo and mining school. W tej roli jednostka wykorzystywana była do 1930 roku. Ostatecznie 26 czerwca 1931 roku dawny okręt liniowy został wycofany z eksploatacji i sprzedany firmie Castle Shipbreaking Yard, która go rozebrała.

HMS Defiance był ostatnim zbudowanym i wprowadzonym (częściowo) do służby brytyjskim drewnianym okrętem liniowym z pomocniczym napędem parowym. Jego bezpośrednim następcą zostały okręty pancerne typu Bulwark budowane od 1859 roku.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.