Darłowo to niezwykle urokliwe miasteczko, liczące ponad 13 tysięcy stałych mieszkańców, które zadziwia zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym. Miasto roztacza się przy ujściu rzeki Wieprz do Bałtyku, pomiędzy Jeziorami: Kopań i Bukowo. Dla większości z nas kojarzy się przede wszystkim jako piękny i atrakcyjny nadmorski kurort, jednak warto dodać, że Darłowo może poszczycić się niezwykle bogatą historią. Prawa miejskie dawna osada słowiańska otrzymała już w 1312 roku.

Jedną z największych atrakcji Darłowa jest zabytkowy i słynny na całą Polskę Zamek Książąt Pomorskich. W II połowie XIV wieku, ten okazały budynek wzniósł książę Bogusław V. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, nabierając cech charakterystycznych dla średniowiecznego stylu. Zamek składał się wówczas z 3 skrzydeł: wschodniego, południowego oraz zachodniego. Mimo iż Darłowo było jedynie siedzibą czasową, Gryfici dbali o to, aby budowla prezentowała się niezwykle widowiskowo i godnie jako siedziba książęca. Dokładano wszelkich starań, aby zamek był pełen blasku i splendoru. To właśnie dzięki tym zabiegom goście ze wszystkich stron Polski, ale także z zagranicy mogą podziwiać okazały pałac.

Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich

Kolejnym ciekawym zabytkiem w Darłowie jest XIV-wieczna Brama Wysoka, która często bywa nazywa także Bramą Kamienną lub Murowaną. Budowla jest pozostałością dawnych fortyfikacji, które miały nie tylko bronić miasto, ale również podnieść jego rangę polityczną. Wieża kilkukrotnie była przebudowywana i zmieniała swój wygląd. Obecny kształt zawdzięcza modernizacji z 1732 roku. Dobrym miejscem na spacery może okazać się kolorowy i odrestaurowany rynek, na którym uwagę przyciąga urokliwy ratusz. Warto dodać, że są na nim dawne hale targowe, do których dobudowano wyższą kondygnację.

Ratusz w Darłowie
Ratusz w Darłowie

Baza noclegów Darłowa (Darłowo dostępne noclegi) stwarza dogodne warunki turystom do wypoczynku na najwyższym poziomie. W mieście nie brakuje luksusowych obiektów, które kuszą bogatymi ofertami. Wiele z nich nawiązuje do historii tego miasta. Jeden z pensjonatów znajduje się w niezwykle urokliwym budynku, otoczonym iście królewskim parkiem. Gruntowanie odrestaurowana i przystosowana do współczesnych wymogów budowla, już w XVIII wieku była pięknym zajazdem. Jednym z największych atutów gościńca, poza niezwykłym klimatem minionych lat, jest bezpośrednie położenie nad brzegiem rzeki Wieprz.

Darłowo to magiczne miejsce, które poza morskimi przygodami gwarantuje nam również wiele cennych zabytków.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.