Rewolucja w odzieży outdoorowej dokonała się pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. To wtedy powstały materiały, które okazały się wiatro- i wodoszczelne, a przy tym zapewniały dobrą oddychalność. Co ciekawe – niektóre z tych materiałów powstały przez przypadek i miały być stosowane do produkcji namiotów lub śpiworów. Szybko okazało się, że idealnie sprawdzą się w kurtkach turystycznych i w ten sposób powstały modele, które nosimy do dzisiaj.

Impregnacja woskiem – legendarny G-1000 od Fjällräven

Jeden z pierwszych przełomów w produkcji odzieży outdoorowej związany jest z Åke Nordinem, założycielem firmy Fjällräven. Åke wyposażył członków Skandynawskiej Ekspedycji na Grenlandię w 1966 roku w namioty oraz plecaki. Okazały się one tak dobre, że po zakończeniu wyprawy zasugerowano mu wykonanie odzieży, która będzie posiadała podobne parametry – chroniła przed opadami i śniegiem, a jednocześnie oddychała. Åke posiadał materiał, który spełniał te warunki, ale w zamyśle miał być on przeznaczony do produkcji namiotów. Okazało się jednak, że idealnie sprawdzi się do produkcji kurtek.

Mowa o G-1000 – tkaninie, która do dzisiaj uważana jest za jeden z najlepszych materiałów outdoorowych. Materiał G-1000 został dodatkowo nawoskowany mieszaniną parafiny i wosku pszczelego i w ten sposób w 1968 roku powstała legendarna kurtka Greenland Jacket. Model ten do dzisiaj jest obecny w sklepach turystycznych, a kurtki trekkingowe od Fjällräven od ponad 50 lat uważane są za jedne z najlepszych.

Najważniejsze wodo- i wiatroodporne materiały opracowano w latach 60.

Najważniejsze wodo- i wiatroodporne materiały opracowano w latach 60.

Membrana Gore-Tex odkryta w firmie produkującej osłony do kabli

Również pod koniec lat 60. XX wieku odkryta została membrana, nazwana później Gore-Tex. Materiał ten powstał właściwie przez przypadek w firmie, która produkowała teflonowe osłony do kabli elektrycznych. Pewnego dnia syn właścicieli postanowił podgrzać materiał stosowany na osłonę i rozciągnąć go z całej siły. Wynikiem tego eksperymentu było powstanie tworzywa, które nie przepuszczało wody, ale ze względu na wysoką porowatość bardzo dobrze “oddychało”. Właściciel firmy szybko znalazł zastosowanie dla tego materiału – zaczął stosować go do produkcji namiotów. Następnie nawiązał współpracę z marką The North Face i w ten sposób na rynek trafiły pierwsze membranowe kurtki outdoor.

Laminowanie membrany

Membrana posiadała bardzo wysoką wodoszczelność, ale nie mogła stanowić wierzchniej warstwy, ponieważ była dosyć delikatna i mogła ulec uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego pokrywana jest laminatem, który ją chroni. I właśnie ze względu na konstrukcję laminatu dzielone są kurtki outdoorowe.

Początkowo wiele materiałów ochronnych wykorzystywano tylko podczas ekspedycji naukowych

Początkowo wiele materiałów ochronnych wykorzystywano tylko podczas ekspedycji naukowych

Takie skróty, jak L 2, L 2,5 oraz L 3 informują o tym, z ilu warstw składa się kurtka. I tak modele L 2 to połączenie membrany z warstwą wierzchnią oraz podszewką. Ponieważ były one dosyć ciężkie, to powstały kurtki L 2,5, pozbawione podszewki. W tym materiale membrana jest chroniona od zewnątrz i od wewnątrz specjalnymi powłokami. Z kolei laminaty trójwarstwowe (L 3) to zespolenie membrany z warstwą wierzchnią i wewnętrzną. Tego typu kurtki są bardziej wytrzymałe niż modele L 2,5, ale posiadają gorsze parametry oddychalności.

Co ciekawe – niedawno pojawiły się też modele kurtek, w których membrana stanowi pierwszą warstwę. Jak wspominaliśmy – na początku takie rozwiązanie nie wchodziło w grę. Technologia jednak wciąż się rozwija i rok temu swoją premierę miał laminat, w którym membrana widoczna jest gołym okiem. To rozwiązanie nazwane zostało GORE-TEX® Active products with SHAKEDRY™ Product Technology.

Impregnacja opatentowana przez markę Patagonia

Najlepsi producenci odzieży outdoorowej chętnie korzystają z uznanych technologii, czyli np. membran Gore-Tex, ale często proponują również swoje rozwiązania. Przykładowo – amerykańska marka Patagonia posiada opatentowany rodzaj impregnacji o nazwie Deluge® DWR. Powłoka DWR (durable water repelent) stosowana jest od lat w odzieży i wyposażeniu turystycznym, ale Patagonia postanowiła znacznie wydłużyć żywotność impregnatu. Według zapewnień producenta Deluge® DWR pozostaje w stanie nienaruszonym nawet przez kilka lat. Co więcej – impregnat ten tak świetnie chroni przed wodą, że w kurtkach softshellowych pozwala na całkowitą rezygnację z membrany.

Podziel się.