Amerykański fotograf, Harry Whittier Frees wydał w 1914 roku nietypowy album fotograficzny. Na zamieszczonych w nim zdjęciach widniały koty, psy oraz nieliczne inne zwierzęta w ubraniach i ludzkich pozach. Aby wykonać te nietypowe zdjęcia Frees wykorzystał dwa swoje koty i kilka pożyczonych od znajomych.

Harry Whittier Frees urodził się w 1879 roku. Największym osiągnięciem fotografa była seria zdjęć z pozującymi zwierzętami wykonującymi ludzkie czynności. W czasie prac nad albumem doszedł do wniosku, że koty są najbardziej wdzięcznymi modelami. Szczeniaki wymagają bardzo dużo cierpliwości a króliki ze względu na swoje łapki, nie mogą udawać ludzkich ruchów.

Pierwsze zdjęcia do książki zaczął robić w 1902 roku, ale od 1905 roku zaczął ubierać zwierzęta w kostiumy. W późniejszym czasie jego fotografie zaczęto wykorzystywać na pocztówkach i w czasopismach.

Poniżej znajdziecie część zdjęć wykonanych przez Freesa – zarówno kotów jak i psów. Źródło: Shorpy Archive

Fot. Harry W. Frees

Fot. Harry W. Frees

 

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.