W Parku Kasprowicza na Łazarzu w Poznaniu znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Poznaniu – Hala widowiskowo-sportowa Arena. Zbudowano ją w 1974 roku i od tego czasu jest jednym z symboli miasta.

Decyzję o budowie hali podjęto w 1969 roku. Przez 3 lata trwały prace nad projektem i wyborem miejsca budowy hali. Początkowo rozważano zlokalizowanie jej w Parku Cytadela. W tej wersji hala miała mieścić kilkanaście tysięcy osób. Koszt budowy takiego obiektu sprawił, że podjęto decyzję o umieszczeniu jej na Łazarzu w Parku Kasprowicza. Projekt przygotował Jerzy Turzeniecki, ale same prace nad halą rozpoczęto dopiero 1 lipca 1972 roku. Pod względem konstrukcji, bryły i ogólnego wyglądu hala przypomina Pałac Sportowy w Rzymie.

Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. Michał Banach)
Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. Michał Banach)

Po 23 miesiącach, przed czasem, 28 czerwca 1974 roku halę ukończono i oddano do użytku. Obiekt miał kubaturę 114 284 m³, zajmował powierzchnię 7780 m², przy powierzchni użytkowej wewnątrz wynoszącej 13 500 m². Wysokość kopuły wynosi 28 m, jej średnica to 100 m, a powierzchnia 6200 m². W samym parku otaczającym Arenę zbudowano dwa parkingi na 175 i 225 samochodów. Koszt prac nad Areną wyceniono na 80 mln zł.

Widownia mieściła 4088 osób (po zmianach na przestrzeni lat liczba miejsc stałych wzrosła do 4200). Dodatkowo możliwe jest dołożenie 1500-3000 dodatkowych miejsc na płycie w zależności od organizowanego wydarzenia. Arena została przystosowana do organizowania zarówno imprez sportowych jak i kulturalnych, czyli koncertów, pokazów filmów i przedstawień. Na przestrzeni lat w Arenie organizowano koncerty m.in. Iron Maiden oraz przede wszystkim mecze siatkówki oraz koszykówki.

Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. Michał Banach)
Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. Michał Banach)

Wiek hali spowodował, że w drugiej dekadzie XXI wieku zaczęto intensywne rozmowy nad jej modernizacją. Zakres prac miał być szeroki, ponieważ oprócz renowacji samej konstrukcji, kopuły i okolicznych terenów, zmianie miał ulec układ wnętrza hali, trybuny i pomieszczenia techniczne. Ostatecznie w 2019 roku projekt modernizacji hali przedstawiły Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Według założeń zamierzano nie tylko odnowić halę, ale również obniżyć poziom o jedno piętro, zmieniając układ piwnic, aby powiększyć trybuny. Po zmianach hala miała mieścić 9000 osób na koncertach i 6000 osób na imprezach sportowych. Zakładano budowę nowych, lepszych loży vipowskich, a także dobudowanie pod parkiem parkingu na 700 samochodów.

Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. Michał Banach)
Hala widowiskowo-sportowa Arena (fot. Michał Banach)

Zakres prac jest tak duży, że planowana początkowo data zakończenia przebudowy w 2021 roku jest ciągle odsuwana. Obecnie (stan na marzec 2022 roku) prac cały czas nie rozpoczęto. Zamiast tego hala nienadająca się już do organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych wykorzystywana jest jako tymczasowe schronienie dla uchodźców z Ukrainy.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.