Znajdujący się w Japonii, w Fukushimie, jednej z dzielnic Osaki biurowiec Gate Tower Building jest jednym z kilku na świecie nietypowych budynków, przez który przechodzi… autostrada. Plany jego budowy pojawiły się w latach 80. ale z powodu prac nad autostradą Hanshin, ukończono go dopiero w 1992 roku.

16-piętrowy biurowiec znajduje się w dzielnicy biznesowej Fukushimy, która powstała w wyniku przebudowy starej dzielnicy miasta w latach 80. Znajdujące się w tym rejonie budynki zburzono, a na ich miejscu postawiono nowocześniejsze konstrukcje. Podczas prac nad rewitalizacją tej części miasta pojawił się jednak problem. Zanim przystąpiono do prac budowlanych okazało się, że wcześniej wydano zgodę na budowę w tym rejonie autostrady. Właściciele gruntu, na którym ostatecznie powstał Gate Tower Building nie chcieli zgodzić się na sprzedaż terenu pod budowę autostrady i rozpoczęli trwające 5 lat negocjacje.

Gate Tower Building (fot. Jun Maegawa)

Gate Tower Building (fot. Jun Maegawa)

W wyniku rozmów właściciel gruntu oraz lokalne władze ustalili, że budynek powstanie, ale trzy z szesnastu pięter zostaną przeznaczone na zabudowanie na nich fragmentu wiaduktu odchodzącego z autostrady. Nowatorskie rozwiązanie było najlepszym wyjściem, ale zanim wprowadzono je w życie, trzeba było odpowiednio zmodyfikować przepisy, co nastąpiło w 1989 roku.

Aby maksymalnie ułatwić zarówno budowę, jak i eksploatację biurowca i drogi uznano, że najlepszym wyjściem będzie zawieszenie fragmentu wiaduktu na filarach tak, aby nie dotykał budynku. W połączeniu z ekranami akustycznymi eliminowało to drgania i hałas generowany przez przejeżdżające samochody.

Gate Tower Building (fot. Wikimedia Commons)

Gate Tower Building (fot. Wikimedia Commons)

Biurowiec zbudowano w 1992 roku na podstawie projektu stworzonego przez Azusa Sekkei i Yamamoto-Nishihara Kenchiku Sekkei Jimushō. Budynek ma 72 m wysokości i 16 pięter (plus dwa podziemne i jedno piętro techniczne dla szybów wind) oraz powierzchni 7956 m². Z użytku wyłączono piętra 5, 6 i 7, przez które przechodzi wiadukt – windy nie zatrzymują się na tych piętrach.

Gate Tower Building stał się pierwszym japońskim budynkiem przez który przeprowadzono drogę. Warto jednak dodać, że chociaż nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie, ponieważ w sytuacjach spornych zwykle buduje się tunele lub omija budynki, podobne konstrukcje można spotkać w innych krajach, a niektóre z nich, powstały na długo przed japońskim biurowcem. Jednym z przykładów może być Helmsley Building w Nowym Jorku.

Gate Tower Building (fot. Wikimedia Commons)

Gate Tower Building (fot. Wikimedia Commons)

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.