Poruszanie się po lodzie pojazdami kołowymi nie jest zbyt łatwe. Znacznie lepiej radzą sobie pojazdy gąsienicowe. W latach 50. w rejonie lodowca Columbia w Kanadzie zaczęto wykorzystywać gąsienicowe i półgąsienicowe pojazdy śnieżne do wożenia turystów.

Początkowo wykorzystywano pojazdy półgąsienicowe, ale z czasem zbudowano kilka specjalnych gąsienicowych autobusów, nazywanych Shake & Bake. Nazwa odnosi się do ich wręcz tragicznego komfortu jazdy. Niestety oprócz kilku zdjęć nie ma zbyt wielu informacji na ich temat. Wiadomo tylko, że pierwsze egzemplarze pozbawione były klimatyzacji oraz otwieranych okien co tylko pogarszało komfort jazdy.

Wiadomo, że zbudowano je na bazie autobusów międzystanowych, być może model GM PD-4103 – niestety zewnętrznie są podobne do kilku autobusów z tego okresu. Kiedy i jak trafiły do Columbia Icefield Snowmobile Tours nie wiadomo.

W latach 80. wycofano je jednak z eksploatacji i zastąpiono autobusami z podwoziem kołowym, przystosowanymi do jazdy po lodzie. Obecnie w rejonie parku można znaleźć dwa stare gąsienicowe autobusy wystawione jako eksponaty „muzealne”. Patrząc na nie można odnieść wrażenie, że jazda nimi była wręcz koszmarna.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.