Bitwa o Gallipoli to jedna z najciekawszych kampanii I wojny światowej. Była to również największa operacja desantowa podczas Wielkiej Wojny. Celem wojsk Ententy było utworzenie drugiego frontu, który doprowadziłby do wyeliminowania z wojny Imperium Osmańskiego. Walki rozpoczęły się 25 kwietnia 1915 roku i trwały do 9 stycznia 1916 roku.

W wyniku walk zginęło kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy a wojska Ententy musiały się wycofać. Była to wielka klęska dla wojsk koalicji. Trauma jaka pozostała w pamięci dowódców na długie lata przypominała sobie podczas każdej większej operacji desantowej.

Sean Gallup postanowił uczcić pamięć o tych walkach w niecodzienni sposób, łącząc oryginalne zdjęcia z czasu walk, z współczesnymi fotografiami, zrobionymi mniej więcej w tym samym miejscu. Efekt jest świetny.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.