Czy za pomocą urządzeń mobilnych z systemem Android można robić lepsze zdjęcia niż normalnym aparatem? Choć większość osób uważa, że nie jest to możliwe, w praktyce, przy odpowiednich umiejętnościach i przygotowaniu można zrobić zdjęcia takie same jak dobrym aparatem, a nawet lepsze. Tylko od czego zacząć?
Weź sprzęt ze sobą. Dosłownie… wszędzie!
Jeśli chcesz robić naprawdę dobre zdjęcia, przygotuj się do tego pod kątem mentalnym. Przekonaj się, że najlepszych ujęć nigdy nie zaplanujesz. Może to przesada, ale… najwyżej cenione zdjęcia nie powstawały w zaciszu studiów fotograficznych. Wręcz przeciwnie – najlepsze kadry zawsze ujmowały emocje. Tych zaś nie da się podrobić „na zamówienie”.
Podstawowe zasady kadrowania
Jak kadrować, by zdjęcie wyszło ciekawie? Oczywiście można zacząć od umiejscowienia fotografowanego obiektu w miejscu przecięcia przekątnych obrazu. O ile na samym początku daje to nieco frajdy, o tyle z biegiem czasu staje się po prostu nudne.
Kadrować można według innej, prostej zasady tzw. złotego podziału: wyobraźmy sobie, że fotografowany obraz podzielony jest na 4 linie – 2 poziome i dwie pionowe. Najważniejsze elementy na zdjęciu staramy się umieszczać w miejscu przecięcia tych linii. Efekt jest znacznie ciekawszy i czasem… zaskakujący.
Inaczej sprawa wygląda gdy fotografujemy przedmioty szerokie i niskie. Wtedy zdjęcie należy kadrować poziomo a nie pionowo. I oczywiście nadal warto je umieszczać w przecięciach wspomnianych linii, czyli mówiąc żargonem: „w mocnych punktach zdjęcia”.

Nie zapominaj o prostym horyzoncie
Wielu początkujących fotografów lubi eksperymentować z horyzontem. Niestety uzyskany w ten sposób efekt zwykle się nie sprawdza. Zwłaszcza, jeśli horyzont jest znacznie pochylony.
Najlepszym rozwiązaniem nadal pozostaje horyzont prosty. Ważne jest, by nie był on umieszczony w centrum zdjęcia. Najlepiej wprowadzić go gdzieś na wysokości niższej, wyimaginowanej linii poziomej (z powyższego akapitu). Niektóre smartfony przed wykonaniem zdjęcia wyświetlają siatkę, która pomoże Ci w odpowiednim skadrowaniu ujęcia.
Pokaż emocje i wypełnij ujęcie
Zanim wykonasz zdjęcie smartfonem zastanów się dwa razy. Może lepiej będzie, jeśli postarasz się wypełnić cały kadr? Zostawianie pustych luk nie ma sensu zwłaszcza w kontekście fotografii ludzi. Czy zdecydowałbyś się na wykonanie dobrego portretu w sytuacji, gdy 60 procent kadru wypełnia pusta przestrzeń?
Staraj się pokazać rządzące ludźmi emocje! Zdjęcia bez jakiegokolwiek emocjonalnego zacięcia są po prostu nudne. Staraj się zwrócić uwagę zarówno na mimikę jak i na poszczególne gesty. Ewentualnie możesz skorzystać z pomocy niektórych elementów krajobrazu.

Nie zapominaj również o tym, że za pomocą urządzenia z Androidem nie jesteś w stanie wykorzystać pełnego potencjału głębi zdjęcia. Nie oszukuj się – nie uda Ci się stworzyć zbyt dużego kontrastu pomiędzy rozmytym tłem a fotografowaną osobą lub przedmiotem. Nie ukryjesz w ten sposób niewygodnych elementów tła. Warto więc zrobić kilka dodatkowych kroków i wypełnić cały kadr.
Jeśli chcesz umieścić na swoich zdjęciach znacznie więcej treści, pomyśl o szerokokątnym obiektywie dobranym do Twojego smartfona.
Daj spokój z cyfrowym zoomem
W aparatach fotograficznych powiększenie można wykonać na dwa sposoby – pierwszym z nich jest powiększenie optyczne, w którym na wskutek zmiany odległości pomiędzy poszczególnymi soczewkami dochodzi do powiększenia obrazu. Drugim rozwiązaniem – którego pod żadnym pozorem nie radzimy wykorzystywać w urządzeniach mobilnych – jest powiększenie optyczne. Dlaczego warto dać sobie z tym spokój? Przy powiększeniu optycznym w grę wchodzi zmniejszona jakość zdjęcia, która przełoży się na rozmazane detale.
Uważaj na światło
Urządzenia mobilne nie oferują zbyt dużych możliwości pod kątem wykorzystania potencjału światła. Dlatego wykonując za ich pomocą zdjęcia, zawsze pamiętaj o zrównoważeniu światła. Najlepiej wykonywać zdjęcia osoby lub przedmiotu w najjaśniejszym miejscu w cieniu.
Na pozór najlepsze efekty daje fotografowanie w pełnym świetle słonecznym. Jednak nie daj się zwieść – wtedy uzyskasz zdjęcie o mocno przerysowanych konturach. W przypadku ludzkiej twarzy jest to niedopuszczalne.

Co nieco na temat software
Dobra fotografia mobilna na Androidzie nie będzie możliwa, jeśli zapomnisz o odpowiednich aplikacjach fotograficznych. Co więc warto ściągnąć na swojego smartfona?
- Retrica – to prosta aplikacja, która oferuje nam dostęp do dużej liczby filtrów (niektóre z nich są dostępne wyłącznie po wykupieniu pełnej wersji aplikacji). Oprócz tego narzędzie posiada wbudowaną funkcję timera (może robić zdjęcia z opóźnieniem do 10 sekund) i tryb seryjny (animacje w oparciu o wykonane zdjęcia).
- Candy Camera – to narzędzie, które można stosować zamiennie do Retrica. W zasadzie posiada ono bardzo podobne funkcjonalności co poprzednik, z tą jednak różnicą, że można na nie nanosić wybraną lokalizację.
- Line Camera – to oprogramowanie, które umożliwia nam (oprócz standardowych funkcji) wykonywanie wysokiej jakości kolarzy. I uwaga – choć interfejs użytkownika wygląda dość specyficznie, to nie jest to narzędzie dla dzieci.
Sam fakt posiadania urządzenia z Androidem nie oznacza, że od razu będziesz robił słabsze zdjęcia. Poćwicz trochę, a efekty pojawią się same.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.