Miejscowość Willington liczy niespełna 3000 mieszkańców. Malutka wieś w Derbyshire w Wielkiej Brytanii na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Gdy jednak zaczniemy się rozglądać po okolicy, szybko zauważymy 5 olbrzymich chłodni kominowych stojących praktycznie w szczerym polu.

Jadąc główną drogą przez Willington w kierunku wschodnim, można zauważyć znajdujące się zaledwie kilkadziesiąt metrów od drogi chłodnie kominowe o wysokości około 91 m każda. Otoczone zardzewiałym płotem, stoją praktycznie w szczerym polu, otoczone niewielkimi betonowymi pozostałościami innych budynków.

Chłodnie kominowe dawnej elektrowni Willington (fot. John Grey Turner)
Chłodnie kominowe dawnej elektrowni Willington (fot. John Grey Turner)

Wieże są pozostałością po uruchomionej 17 grudnia 1957 roku Elektrowni Wilington. Składająca się z dwóch części elektrownia pełną moc uzyskała w latach 60. W skład elektrowni wchodziły dwa zespoły kotłów i turbin, zapewniające łącznie 800 MW energii. Jak wszystkie ówczesne brytyjskie elektrownie, zasilano ją węglem. Dziennie elektrownia zużywała około 8000 ton paliwa.

W latach 90. znaczenie elektrowni zaczęło spadać, głównie z powodu wieku oraz przede wszystkim z powodu stopniowego odchodzenia od węgla w brytyjskich elektrowniach. Na początku lat 90. sprzedano ją prywatnej firmie, która miała się nią zajmować przez kolejne lata, ale z czasem podjęto decyzję o jej wyłączeniu, co nastąpiło 31 marca 1999 roku.

Chłodnie kominowe dawnej elektrowni Willington (fot. Nick Moyes)
Chłodnie kominowe dawnej elektrowni Willington (fot. Nick Moyes)

Grunty zajmowane przez niepotrzebną elektrownię były na tyle cenne, że podjęto decyzję o zburzeniu obiektu i wykorzystaniu terenu pod budowę osiedla. Po usunięciu głównych zabudowań elektrowni, pozostało tylko usunięcie pięciu olbrzymich chłodni kominowych. W 2011 roku lokalne władze podjęły jednak decyzję o zmianie przeznaczenia gruntów, uznając, że lepiej wykorzystać je do… zbudowania nowej elektrowni.

W związku z tym prace rozbiórkowe przerwano, ale ostatecznie prac nad nową elektrownią nie rozpoczęto. Charakterystyczne sylwetki wież chłodniczych pozostały jedyną dużą pamiątką po dawnej elektrowni (w okolicy znaleźć można jeszcze pozostałości innych, mniejszych części infrastruktury elektrowni Willlington) i cały czas dominują nad okolicą. Nadano im również nieoficjalną nazwę Five Brothers – Pięciu Braci. Świetne zdjęcia wież z bliska można znaleźć na stronie derelictmisc.org.uk.

Chłodnie kominowe dawnej elektrowni Willington (fot. Eamon Curry)
Chłodnie kominowe dawnej elektrowni Willington (fot. Eamon Curry)

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.