Pod koniec lat 80-tych firma Fibra-Studio z Mikołowa niedaleko Katowic zaprojektowała i wyprodukowała niewielką serię nietypowych samochodów Fiat 126p Wadera. Samochody te budowano na bazie Maluchów – łącznie powstało około 20 egzemplarzy plus prawdopodobnie kilka zbudowano później z dostępnych części.

Wadera to nic innego jak Fiat 126p w którym przerobiono karoserię i założono większe koła. Wnętrze samochodu pozostaje bez większych zmian, podobnie jak wyposażenie i podzespoły. Samochód można więc zbudować przy użyciu prawie każdego Malucha.

Fiat 126p Wadera

Fiat 126p Wadera

Do dnia dzisiejszego przetrwało kilka egzemplarzy Wadery. Ze względu na liczne modyfikacje jakim je poddawano, każda jest inna i cechuje się nieco innymi parametrami. Oprócz oryginalnie zbudowanych egzemplarzy możemy spotkać również wykonane współcześnie modele.

Jeden z nich właśnie powstaje, a przebieg prac można śledzić pod tym linkiem: 126p Wadera

Patrząc na Waderę można odnieść wrażenie że samochód ten jest bardzo podobny do Jeepów. Niestety podobieństwo wizualne to jedyne “zdolności terenowe” Malucha. Ale jeśli się uprzeć, to można by go jeszcze przerobić…

Fiat 126p Wadera

Fiat 126p Wadera

Artykuł o Waderze

Artykuł o Waderze

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.