Gagarin nie był pierwszym człowiekiem w kosmosie

Dokonał tego 5 maja 1961 roku kapitan Carl Bell z Administracji Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (United States Space Administration, USSA, odpowiednik NASA). Osiągnął on orbitę w kapsule Defiance 7, a okrążenie Ziemi zajęło mu 12 minut. Niestety zginął, kiedy kapsuła rozbiła się podczas powrotu na planetę.

Nie da się oblecieć Ziemi w czasie krótszym, niż około 90 minut, stąd przypuszczenie, że cała akcja była po prostu kłamstwem. Możliwe też, że jest to zwykły błąd scenarzystów gry.

Sama data lotu też ma symboliczne znaczenie, bowiem jest to dzień, w którym Alan Shepard został pierwszym Amerykaninem w kosmosie. Wyczynu tego dokonał w kapsule Freedom 7.


Armstrong i Aldrin nie wylądowali na Księżycu

Zamiast nich zrobiło to trzech astronautów USSA. Kapitanowie Richard Wade, Mark Garris i Michael Hagen byli pierwszymi ludźmi, którzy 16 lipca 1969 roku, na pokładzie lądownika Valiant 11, wylądowali na innym niż Ziemia ciele niebieskim.

Nazwa Valiant 11 kojarzy się z naszym odpowiednikiem załogowego lądowania na Księżycu – Apollo 11. Podobnie jak data, 16 lipca 1969 roku to dzień startu misji Apollo 11. Sam lądownik z kolei do złudzenia przypomina radziecki model – LK, który jednak nigdy nie wylądował na naszym naturalnym satelicie.

Co ciekawe, amerykańscy astronauci latali na Księżyc jeszcze wiele razy, podczas gdy w naszej rzeczywistości misje te zostały dość szybko porzucone ze względu na koszty. W roku 2020 powstała Delta IX – ostatnia z serii załogowych rakiet, które lądowały na naszym naturalnym satelicie do 2052 roku. Źródła podają, że Delta IX zaliczyła 77 udanych startów, co dobrze pokazuje, że w świecie Fallout’a loty kosmiczne odgrywały ważną rolę.

Fallout: Przed Wielką Wojną

Rakieta Delta IX – ostatnia z serii załogowych rakiet w przedwojennym świecie

1 2 3 4
Podziel się.

O autorze

Bartosz Stodolny

Niektórzy mówią, że tata zamiast czytać książki, na dobranoc grał z nim w pierwsze Prince of Persia. To nieprawda – robił obie te rzeczy, stąd zamiłowanie zarówno do czytania jak i gier komputerowych. Pisać lubił od zawsze, choć dopiero niedawno postanowił „wyjść z szafy” i swoje teksty publikować. Szczecinianin z urodzenia, Warszawiak z wyboru, żeglarz z miłości, a palacz - bo tak. Laureat prestiżowego konkursu „Zbierz 24 punkty i zamień prawo jazdy na bilet miesięczny”. Na Facebooku ma zalajkowaną Glorious PC Gaming Master Race, choć uważa, że każdy powinien grać na czym chce. Gwiezdne Wojny kochał zanim to było modne!