Z okazji tegorocznej, 75 rocznicy bitwy o Anglię, siły powietrzne państw Wspólnoty Brytyjskiej przygotowały specjalne malowania swoich samolotów. Pierwsi byli Kanadyjczycy z swoim CF-18 Hornet. Teraz dołączyli do nich Brytyjczycy z swoim Eurofighterem Typhoon.

Brytyjski samolot otrzymał barwy należące do samolotu Hawker Hurricane z eskadry nr. 249. Pilotem samolotu był Eric J. B. Nicolson. Zasłynął potyczką, którą stoczył 16 sierpnia 1940 roku z kilkoma Messerschmittami Bf-110. Mimo uszkodzeń samolotu i odniesionych ran udało mu się zestrzelić jeden wrogi samolot. Dopiero po tym wyskoczył z płonącej maszyny.

Eurofighter Typhoon z 29 eskadry który otrzymał specjalne malowanie weźmie udział w tym roku w licznych pokazach w Wielkiej Brytanii. Listę najważniejszych znajdziecie poniżej:

  • Abingdon Air and Country Show (Abingdon, Oxfordshire) – 3 maj 2015
  • Biggin Hill Festival of Flight (Biggin Hill, Kent) – 13 czerwiec 2015
  • RAF Cosford Air Show (RAF Cosford, Shropshire) – 14 czerwiec 2015
  • Royal International Air Tattoo (RAF Fairford, Gloucestershire) – 17-19 lipca 2015
  • RAF Marham Family and Friends Day (RAF Marham, Norfolk) – 23 lipiec 2015
  • Dunsfold Wings and Wheels (Dunsfold Park, Surrey) – 29-30 sierpnia 2015

Typhoon będzie występować na tych pokazach wspólnie z Supermarine Spitfire, noszącym malowanie z 1944 roku (“pasy inwazyjne”).

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.