Chociaż Paryż kojarzy się głównie z wieżą Eiffla, Luwrem i Łukiem Triumfalnym, miasto to jest pełne niesamowitych budowli, często skrytych między innymi kamienicami, blokami i wieżowcami. Jednym z takich nietypowych obiektów jest apartamentowiec Espaces d’Abraxas z 1983 roku.

Olbrzymi, 18-piętrowy budynek mieszkalny zbudowany w stylu neogreckim (jednym z postmodernistycznych stylów architektonicznych) zaprojektował architekt Ricardo Bofill w 1978 roku. Podczas prac wyszedł z założenia, że ówcześnie budowane w Paryżu budynki mieszkalne w stylu modernistycznym nie miały stylu i były po prostu brzydkie. W związku z tym chciał stworzyć apartamentowiec, który wyróżniałby się na ich tle.

Espaces d'Abraxas (fot. ricardobofill.com)

Espaces d’Abraxas (fot. ricardobofill.com)

Prace budowlane trwały do roku 1983 roku, a ich efektem był 18-piętrowy kompleks apartamentów składający się z trzech części – Théâtre, l’Arc i Palacio. Łącznie znajduje się w nich 600 mieszkań. Najważniejszą częścią kompleksu jest Palacio, w którym umieszczono cztery klatki schodowe. W centralnym budynku – l’Arc umieszczono dwie klatki schodowe, a Théâtre liczy kilkanaście klatek schodowych z windami. Każda z klatek ma po około 20 mieszkań. Tym co wyróżnia konstrukcję jest dach pokryty trawą.

Na pierwszy rzut oka kompleks ze względu na swój wygląd nie przypomina budynku mieszkalnego tylko uczelnię bądź urząd. W związku z tym wykorzystywano go jako plan filmy, m.in. podczas kręcenia filmu Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2, oraz w teledyskach.

Espaces d'Abraxas (fot. ricardobofill.com)

Espaces d’Abraxas (fot. ricardobofill.com)

Warto również dodać, że mimo marzeń architekta, pomysł budowy podobnych apartamentowców nie zyskał popularności, głównie z powodu braku lokali usługowych na parterze i zamkniętą bryłę kompleksu. W związku z tym w Paryżu kontynuowano prace nad typowymi, modernistycznymi blokami mieszkalnymi.

Sporo zdjęć kompleksu można znaleźć na stronie ricardobofill.com.