W dniach 22-23 kwietnia doszło do erupcji wulkanu Calbuco w Chile. Była to pierwsza erupcja tego wulkanu od 1972 roku. Wulkan znajduje się pomiędzy jeziorami Llanquihue i Chapo w regionie Los Lagos.  W związku z zagrożeniem ewakuowano 4 tysiące osób mieszkających w promieniu 20 km od wulkanu. Alarm ogłoszono w miasteczkach Puerto Montt i Puerto Varas.

Pierwsza erupcja miała miejsce wieczorem 22 kwietnia, a druga nad ranem 23 kwietnia. Jest to pierwsza erupcja wulkanu od 26 sierpnia 1972 roku. Ostatnia duża erupcja miała miejsce w 1961 roku. 12 sierpnia 1996 roku wulkan wyrzucił z siebie spore ilości pyłu, ale nie doszło do erupcji.

Od 1837 roku zanotowano przynajmniej 10 erupcji. Największa z nich miała miejsce w latach 1893-1894.

Przy okazji erupcji można było zaobserwować niesamowite widoki, kiedy słońce oświeciło chmurę pyłu wydobywającą się z wulkanu. Chociaż z jednej strony wygląda to niesamowicie, z drugiej jest to nieco przerażający widok, pokazujący siłę natury.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.