W Bangkoku, największym mieście i stolicy Tajlandii znaleźć można wiele ciekawych budowli, z których jedną z bardziej nietypowych jest Elephant Building, znany również jako Chang Building. Olbrzymi wieżowiec zgodnie z nazwą, swoją bryłą przypomina słonia.

Pomysł budowy wieżowca przypominającego słonia zrodził się w 1985 roku w głowie dewelopera Aruna Chaisaree. Wspólnie z architektem Ong-ard Satrabhandhu rozpoczął wówczas prace nad olbrzymim wieżowcem, który miał przypominać swoją bryłą słonia, ponieważ zwierzęta te mają olbrzymie znacznie kulturowe i religijne w Tajlandii.

Elephant Building (fot. Jarcje/Wikimedia Commons)

Elephant Building (fot. Jarcje/Wikimedia Commons)

Prace budowlane zakończono ostatecznie w 1997 roku, tworząc wyjątkowy wieżowiec nazwany oficjalnie Chang Building, ale bardziej znany pod nazwą Elephant Building. Konstrukcja składa się z trzech wież, z których dwie są biurowcami (wieże A i B), a jedna apartamentowcem (wieża C), połączonymi u podstawy lokalami komercyjnymi i socjalnymi, a na szczycie (tworzącym jakby grzbiet) kolejnymi apartamentami.

Wieżowiec A stanowiący głowę słonia wraz z trąbą ma dwa duże okrągłe okna-oczy, a kłami jest specjalny zamknięty taras. Na ostatnim wieżowcu C, ogon to przykryte przyciemnionym szkłem balkony apartamentów. Cała konstrukcja ma 32 piętra i wysokość 102 m.

Elephant Building (fot. Wikimedia Commons)

Elephant Building (fot. Wikimedia Commons)

W podstawie budynku znajdują liczne tarasy, basen i obiekty rekreacyjny, oraz galeria handlowa z bankiem, urzędem pocztowym oraz garażem. Ze względu na swój wygląd, jest to jeden z bardziej dominujących obiektów w okolicy.

Początkowo wieżowiec spotkał się z mieszanymi ocenami. Mieszkańcy miasta byli w gruncie rzeczy zadowoleni, ale opinie architektów z całego świata były bardzo skrajne. Jedni uważali, że jest to bardzo ciekawy wieżowiec, a inni, że jeden z najdziwniejszych i najbrzydszych. Mimo to Elephant Building na stałe wpisał się w krajobraz Bangkoku.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.