Egipt przez wiele lat był jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Chociaż ze względu na wydarzenia, jakie miały miejsce w tym kraju w ostatnich latach, liczba turystów znacząco spadła, jest to dalej ciekawy kierunek wakacyjny, zwłaszcza ze względu na liczne atrakcje i zabytki.

Położony w północno-wschodniej Afryce Egipt jest świetnym miejscem na wakacje. Przez cały rok panują tam wysokie temperatury, przekraczające w okresie od maja do października nawet 40 °C. Chociaż kurorty czynne są cały rok, szczyt sezonu turystycznego przypada na pozostałą część roku, głównie ze względu na nieco niższe temperatury. Więc jeśli nie interesują nas narty, Egipt to idealne miejsce na zimowe wakacje.

Większość najważniejszych kurortów, np. dostępnych w ofercie biura podróży Itaka, znajduje się nad Morzem Czerwonym – Hurgarda, Marsa El Alam i Szarm el-Szejk; z dala od dużych aglomeracji, takich jak Kair, przez co rejony te należą do najbezpieczniejszych w kraju. Niewielką niewygodą jest jedynie ich oddalenie od najciekawszych zabytków. Na szczęście wiele biur podróży organizuje wycieczki z przelotami.

Sfinks i piramidy w Gizie (fot. wikipedia.org)

Sfinks i piramidy w Gizie (fot. wikipedia.org)

Lista miejsc, które warto zobaczyć w Egipcie jest bardzo długa. Jest jednak kilka punktów uznawanych za najważniejsze.

Kair

Kair jest stolicą i największym miastem Egiptu (a bawet Afryki i Bliskiego Wschodu). W całej aglomeracji (tzw. Wielki Kair) mieszka ponad 17,3 mln ludzi. Miasto to przyciąga olbrzymie ilości turystów, głównie ze względu na swój niepowtarzalny klimat i dużą ilość atrakcji – z których najważniejszym jest Muzeum Egipskie oraz Cytadela Kairska, dawna średniowieczna twierdza w której ulokowano Muzeum Policji, Powozów i Wojska.

Cytadela Kairska (fot. wikipedia.org)

Cytadela Kairska (fot. wikipedia.org)

Ze względu na swoją wielkość, Kair jest miastem kontrastów, w którym można zobaczyć dosłownie cały Egipt. Znajdziemy tam zarówno wspaniałe nowoczesne dzielnice mieszkalne i biznesowe, jak i zabytkowe, wręcz zatrzymane w czasie dzielnice koptyjskie i islamskie.

Co ciekawe, jest to drugie obok Algieru miasto w Afryce w którym działa metro. Jest to bardzo szybki i tani środek transportu, znacznie lepszy od wiecznie zakorkowanych dróg. Niestety obecnie liczy tylko dwie linie, ale władze miasta mają plany rozbudowy sieci.

Kair (fot. wikipedia.org)

Kair (fot. wikipedia.org)

Piramidy w Gizie

Będąc w Kairze trzeba zobaczyć najważniejszą atrakcję w Egipcie – Piramidy w Gizie. Oddalony o kilkanaście kilometrów od centrum Kairu kompleks składa się z dwóch olbrzymich piramid – Cheopsa i Chefrena, oraz kilkunastu mniejszych obiektów. Tuż obok znajduje się również Sfinks. Wieczorem cały kompleks jest oświetlany.

Piramidy w Gizie (fot. wikipedia.org)

Piramidy w Gizie (fot. wikipedia.org)

Wybierając się tam warto jednak pamiętać o kilku rzeczach – piramidy to najbardziej oblegana atrakcja turystyczna w Egipcie. Zrobienie sobie pocztówkowych zdjęć na tle piramid bez przeciskających się turystów jest bardzo trudne. Ciekawą opcją jest obejrzenie kompleksu z znajdujących się w okolicy domów (których właściciele często udostępniają turystom swoje balkony).

1 2
Podziel się.