W latach 60. XIX wieku, władze hrabstwa East Sussex na południu Wielkiej Brytanii podjęły decyzję o budowie przystani i mola. Koncepcję budowy Eastbourne Pier stworzono w 1863 roku, ale dopiero w 1866 roku rozpoczęto budowę. Prace ukończono na początku 1870 roku, a molo oficjalnie otwarto 13 czerwca.

Cały kompleks ma 300 metrów długości i składa się z kilku budynków w stylu typowym dla XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii. Ze względu na swoją lokalizację nad kanałem La Manche, obiekt stał się znaczącą miejscową atrakcją turystyczną. Z czasem dobudowywano kolejne zabudowania oraz przystań dla parowców kursujących wzdłuż brytyjskiego wybrzeża oraz przez kanał La Manche.

Podczas II wojny światowej molo przebudowano, umieszczając na nim kilka stanowisk strzeleckich i przeciwlotniczych. Niestety po wojnie doszło do kilku pożarów, które zniszczyły część zabytkowych zabudowań. 30 lipca 2014 roku doszło do jednego z największych pożarów, który całkowicie zniszczył jeden z największych budynków.

Początkowo policja wykluczyła podpalenie, ale w toku śledztwa uznano, że pożar mógł zostać wywołany celowo. Mimo bardzo dużych zniszczeń, molo zostało odbudowane i otrzymało całkowicie nowy wygląd. Obecnie jest ono cały czas dostępne dla zwiedzających.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.