Fotografia lotnicza to dosyć specyficzna dziedzina fotografii. Aby zrobić dobre zdjęcia, trzeba znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, a przede wszystkim trzeba być blisko lotniska, albo najlepiej na jego terenie. Dzięki grupie Wlkp Spotters (Wielkopolski Klub Spotterów Lotniczych) na lotnisku Poznań-Ławica grupa spotterów mogła wejść na teren lotniska i zrobić zdjęcia z wręcz idealnych miejsc.

Fotografia spotterska rozwija się bardzo prężnie. Wokół lotnisk powstają specjalne punkty dla fotografów, w płotach przygotowuje się otwory w które można wstawić aparat, a niektóre lotniska organizują eventy dla spotterów. Wiele lotnisk rywalizuje ze sobą pod tym względem i stara się przyciągnąć jak największą ilość fotografów.

Chwila na udokumentowanie pobytu na lotnisku :)

Chwila na udokumentowanie pobytu na lotnisku 🙂

Oczywiście nie zawsze specjalne rampy spotterskie powstają z inicjatywy samego lotniska – częściej jest to efekt ciężkiej pracy fotografów, którzy dosłownie zalewają władze portów lotniczych prośbami o zorganizowanie bezpiecznych miejsc do robienia zdjęć. Jeśli to nie działa, zwykle biorą sprawy we własne ręce i sami przygotowują “górki spotterskie”.

Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego chociaż nie jest zbyt dużym lotniskiem, ma całkiem spore grono spotterów, którzy regularnie pojawiają się w okolicach lotniska. Wielu z nich zrzeszonych jest w grupie Wlkp Spotters.

Wizz Air Airbus A320-232(WL) - Dzień Spottera – Poznań Lotnisko Ławica (fot. Michał Banach)

Wizz Air Airbus A320-232(WL) – Dzień Spottera – Poznań Lotnisko Ławica (fot. Michał Banach)

To właśnie z inicjatywy tej grupy zorganizowany został Dzień Spottera w niedzielę 19 czerwca. 15-osobowa grupa chętnych fotografów mogła nie tylko wejść na teren lotniska, ale również zająć normalnie niedostępne miejsce do robienia zdjęć, między pasem startowym a drogą kołowania.

Idealna pogoda panująca w niedzielę oraz całkiem spora jak na Ławicę ilość startów i lądowań sprawiły, że kilkugodzinny pobyt na lotnisku zaowocował całkiem sporą ilością zdjęć. Do tego na fotografów, nieco przypadkowo czekała mała niespodzianka – amerykański śmigłowiec Black Hawk, stojący na płycie lotniska.

Wizz Air Airbus A320-232(WL) - Dzień Spottera – Poznań Lotnisko Ławica (fot. Michał Banach)

Wizz Air Airbus A320-232(WL) – Dzień Spottera – Poznań Lotnisko Ławica (fot. Michał Banach)

Tego typu eventy to idealna okazja do poznania fotografów lotniczych, zwłaszcza tych, dla których zdjęcia samolotów są czymś więcej niż tylko pasją.

Poniżej kilka najlepszych zdjęć. Więcej można znaleźć w TEJ galerii.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.