Obchodzony 8 marca praktycznie na całym świecie Dzień Kobiet to święto z długą i nieco burzliwą historią. Oficjalnie ustanowiono je w 1910 roku, chociaż dopiero pod koniec lat 40. zyskało ono popularność.
Historia obchodów Dnia Kobiet pełna jest legend, mitów, przekłamań i kłamstw. Obecnie, zwłaszcza w Polsce święto to często uznawane jest za typowo komunistyczne, a pewne środowiska uważają wręcz, że powinno być zakazane. Chociaż prawdą jest, że na większą skalę w Polsce (jak i w wielu innych krajach) zaczęto je obchodzić w latach 50., kiedy w Polsce komunizm zadomowił się na dobre, jego historia zaczęła się długo wcześniej w USA.
Istnieje kilka teorii mówiących o początkach obchodów Dnia Kobiet. Wszystkie, niezależnie od tego czy są poparte faktami czy nie, wiążą się z ruchami robotniczymi kobiet w USA na początku XX wieku. Ówczesne warunki pracy (i życia) kobiet był delikatnie mówiąc złe. Wyzysk w miejscach pracy, brak praw wyborczych i ogólne marginalizowanie roli kobiet było normą. Na przełomie XIX i XX wieku miało miejsce wiele manifestacji i protestów organizowanych przez ruchy na rzecz praw kobiet, domagających się lepszych warunków pracy i ogólnie praw.
Za pierwsze obchody Dnia Kobiet uznaje się marsz zorganizowany 28 lutego 1909 roku w Nowym Jorku. Miał on upamiętniać strajki kobiet pracujących w przemyśle tekstylnym z 1908 roku. Marsz ten miał jednak charakter lokalny. Oficjalnie, Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku podczas zjazdu Międzynarodówki Socjalistycznej w Kopenhadze. W konferencji poświęconej prawom kobiet wzięło udział 100 kobiet z 17 krajów.
Uczestniczki spotkania uznały, że wprowadzenie ogólnoświatowego Dnia Kobiet będzie znakomitym narzędziem promocji ich ideałów, takich jak dążenia kobiet do uzyskania praw wyborczych (a w niektórych krajach po prostu do uzyskania jakichkolwiek praw) oraz polepszenia warunków pracy i życia. Początkowo nie sprecyzowano daty corocznych obchodów, ale przyjęto, że powinny się one odbywać na początku roku.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W kolejnych latach święto zawitało do kolejnych państw, a po 1914 roku przyjęto, że obchody będą miały miejsce co roku 8 marca.
Po zakończeniu II wojny światowej Dzień Kobiet zaczął się popularyzować, głównie za sprawą ZSRR i ONZ. W Związku Radzieckim święto to miało charakter państwowy i bardzo uroczysty, a jego głównym zadaniem było promowanie „kobiet pracujących”. Natomiast ONZ już od początku swojego istnienia promowała równość kobiet i mężczyzn, a w 1975 roku przyjęło rezolucję oficjalnie wprowadzającą obchody Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie. Nie sprecyzowano daty, pozostawiając dowolność Państwom Członkowskim Organizacji, ale w praktyce święto najczęściej obchodzone jest 8 marca.
W PRL-owskiej Polsce podobnie jak w innych państwach Bloku Wschodniego Dzień Kobiet miał szczególne znaczenie. Symbolem tego dnia stały się goździki (obecnie chyba totalnie znienawidzone w tym dniu przez kobiety) wręczane kobietom w zakładach pracy.
W latach 90. obchody państwowe zlikwidowano, a sam Dzień Kobiet stał się jedynie świętem symbolicznym. Obecnie znaczenie Dnia Kobiet cały czas słabnie, chociaż kwestia równości praw kobiet i mężczyzn pozostaje nie do końca rozwiązana.
Niezależnie od historii, oraz pochodzenia tego święta, pragniemy życzyć wszystkim naszym Czytelniczkom Wszystkiego Najlepszego!
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.