Dunkirk to najnowszy film Christophera Nolana, który zadebiutuje w kinach latem 2017 roku. Film opowiada o dramatycznych wydarzeniach jakie miały miejsce na przełomie maja i czerwca 1940 roku na plażach francuskiej Dunkierki.

Chociaż fabuła filmu nie jest jeszcze do końca znana, sądząc po pierwszym teaserze filmu, który właśnie zadebiutował w internecie, reżyser skupi się na samej ewakuacji z francuskich plaż.

Reżyserem filmu jest Christopher Nolan, muzykę komponuje Hans Zimmer, a główne role zagrają min. Tom Hardy, Cillian Murphy i Mark Rylance.

Tło historyczne

Pod koniec maja1940 roku wojska niemieckie odcięły na wybrzeżu Francji, kilkaset tysięcy alianckich żołnierzy. W rejonie Dunkierki znalazło się około 390 tyś. żołnierzy  brytyjskich, francuskich i belgijskich. Nie mające szans na utrzymanie pozycji oddziału te musiały być ewakuowane do Wielkiej Brytanii. W ramach operacji Dynamo, udało się uratować 338 tyś. żołnierzy.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.