Chorwacja to nie tylko piękne plaże, krystalicznie czysta woda, urokliwe wysepki, czy zapierające dech w piersiach krajobrazy. To także liczne zabytki, które pozwalają odkryć niezwykłą historię tego niewielkiego kraju, w którego architekturze poza rodzimym charakterem widoczne są zdecydowane wpływy greckie, rzymskie, bizantyjskie i weneckie. Przepiękne starówki, monumentalne mury obronne, czy niezwykła architektura sakralna – to wszystko można zobaczyć udając się w podróż po najpiękniejszych miastach Chorwacji.

W czasie tygodniowej czy nawet dwutygodniowej podróży po Chorwacji, bo tyle zazwyczaj trwa przeciętny urlop, nie sposób zobaczyć wszystko, co zasługuje na uwagę. Gdzie więc udać się w pierwszej kolejności? Proponujemy 2 miasta: najpopularniejsze miasto Chorwacji – Dubrownik i niedocenianą przez turystów stolicę tego kraju – Zagrzeb.

Dubrownik – wizytówka Chorwacji

Wymieniany w każdym przewodniku jako obowiązkowy punkt zwiedzania, Dubrownik jest tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy zainteresowani są nie tylko relaksem nad brzegami Adriatyku, ale także poznaniem historii i kultury Chorwacji. Mówi się nawet, że kto nie był w Dubrowniku, ten tak naprawdę Chorwacji nie poznał. Skąd tak duża popularność tego miasta?

Dubrownik (fot. pixabay.com)

Choć Dubrownik leży u brzegów Adriatyku, to nie piękne plaże zachęcają turystów do odwiedzenia tego miasta. Głównym zainteresowaniem cieszą się w Dubrowniku malownicze widoki, ale przede wszystkim urzekająca Starówka, która ze względu na swoją unikatowość architektoniczną wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Dubrownika

Dubrownik zwiedzić warto, a poznawać go można na trzy sposoby – spacerując wąskimi, klimatycznymi uliczkami Starego Miasta, przechadzając się otaczającymi go z każdej strony murami obronnymi, albo patrząc na nie z góry ze znajdującego się nieopodal wzgórza Srd. Każdy z tych sposobów pozwala dostrzec w Dubrowniku coś wyjątkowego, dlatego nie należy pomijać żadnego.

Zwiedzanie Starego Miasta warto rozpocząć od wycieczki po murach obronnych. Wyglądają one naprawdę imponująco. Mają w sumie prawie 2 kilometry długości, 4 – 6 metrów szerokości od strony lądu oraz 1,5-3 metrów szerokości od strony wody, a ich wysokość w niektórych miejscach dochodzi aż do 25 metrów. Poza samym murem w skład fortyfikacji obronnych wchodzą także 2 forty oraz 10 baszt. Najwyższa baszta – Minčeta jest doskonałym punktem widokowym. Z najwyższego punktu murów obronnych miasta można zobaczyć cały plan Starówki – rozkład ulic, placów i kamienic, jak również znajdującą się nieopodal wyspę Locrum.

Dubrownik, Chorwacja (fot. Michaelphillipr)

Dubrownik, Chorwacja (fot. Michaelphillipr)

Zanim zagłębimy się w labirynt wąskich uliczek dubrownickiej Starówki warto przejść się najpierw główną ulicą Starego Miasta. Ulica ta zwana Stradun albo Placa liczy 300 metrów długości i rozciąga się pomiędzy dwoma bramami miejskimi. Spacerując główną ulicą Starego Miasta można podziwiać takie zabytki jak: Wielką Fontannę Onufrego, Kościół Zbawiciela, Klasztor Franciszkanów, Plac Luza, Wieżę Zegarową, Pałac Sponza, Kościół św. Błażeja oraz znajdującą się na zakończeniu Placa Małą Fontannę Onufrego. Warto odwiedzić także znajdujące się w Pałacu Rektorów muzeum Dubrownika oraz Kościół św. Ignacego. Koniecznie też trzeba zboczyć z głównej trasy i przejść się mniejszymi uliczkami wśród urzekających kamieniczek Starego Miasta. W ten sposób można poznać prawdziwego ducha dubrownickiej Starówki.

Wisienką na torcie powinna być wyprawa na wzgórze Srd, z którego roztacza się przepiękny widok na panoramę miasta. Można się tam dostać na 3 sposoby: albo pieszo, albo samochodem, albo kolejką. Widok jest imponujący. Największe wrażenie robi kolorystyczne zestawienie białych murów kamienic – wszystkie zbudowane są z tego samego, jasnego kamienia, czerwonych i ceglano-żółtych dachówek oraz lazurowego morza.

Dubrownik to bez wątpienia miejsce piękne i urzekające. Nie bez powodu nazywany jest perłą Adriatyku i wizytówką całej Chorwacji.

Dubrownik (fot. pixabay.com)

Dubrownik (fot. pixabay.com)

Zagrzeb – miasto niedoceniane przez turystów

Zagrzeb, mimo iż jest stolicą Chorwacji rzadko kiedy wymieniany jest na liście miejsc, które warto zobaczyć. Duży wpływ na to ma z pewnością położenie miasta w głębi kraju, gdzie spragnieni bliskości Adriatyku turyści niechętnie się zapuszczają, a szkoda, bo Zagrzeb odwiedzić warto.

Miasto to ma tę podstawową zaletę, że z powodzeniem można je zwiedzać pieszo. Wszystkie najważniejsze zabytki i warte zobaczenia miejsca położone są bowiem blisko siebie i skoncentrowane na terenie tzw. Górnego Miasta.

Zagrzeb nocą (fot. pixabay.com)

Zagrzeb nocą (fot. pixabay.com)

Zwiedzanie Zagrzebia

Miłośnicy chorwackiej historii swoją wędrówkę powinni rozpocząć od kolebki Zagrzebia, czyli wzgórza Kaptol, na którym niegdyś koncentrowało się życie pierwszych mieszkańców, a potem zrodziło współczesne miasto. Warta zobaczenia zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz jest znajdująca się tam Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z zewnątrz ozdabiają ją dwie strzeliste wieże, od środka średniowieczne freski. Ten gotycko-barokowy kościół z XIII wieku jest najwyższą budowlą sakralną w Chorwacji. Uważany jest też za najpiękniejszy kościół w Zagrzebiu.

Na poszukiwanie prawdziwych perełek architektonicznych warto z kolei udać się na sąsiednie wzgórze, do Gradec – drugiej dzielnicy Górnego Miasta. XIII-wieczne świątynie, czy fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich zrobią wrażenie na niejednym koneserze średniowiecznej architektury. Na szczególną uwagę zasługuje pochodząca z XIII w. Brama Kamienna – jedyna zachowana, wschodnia brama miejska, XIII-wieczny Kościół św. Marka z pochodzącym z XIX w. kolorowym dachem zdobnym w historyczne herby Chorwacji i Zagrzebia oraz uważany za pierwszą barokową budowlę kontynentalnej Chorwacji – Kościół św. Katarzyny, której sklepienie zdobią przepiękne freski. Warto też zwrócić uwagę na barokowy gmach chorwackiego parlamentu oraz siedzibę prezydenta Chorwacji – Pałac Bana. Nie wolno też pominąć bardzo popularnego punktu widokowego, jakim jest wieża Lotrščak, z którego rozpościera się widok na stanowiące centrum współczesnego Zagrzebia Dolne Miasto.

Zagrzeb (fot. pixabay.com)

Zagrzeb (fot. pixabay.com)

Zagrzeb to miasto pełne zabytkowych budowli, tętniących życiem targów, gwarnych placów, a także zacisznych parków i ogrodów. Amatorzy wypoczynku nad wodą, czy górskich wędrówek również znajdą w Zagrzebiu coś dla siebie – nad sztucznym jeziorem położonym w południowej części miasta, czy znajdujących się nieopodal górach Medvednica z ruinami średniowiecznego zamku Medvedgrad.

Choć wypoczynek nad Adriatykiem jest bardzo kuszący, będąc w Chorwacji warto przynajmniej 1 dzień poświęcić na zwiedzanie Zagrzebia.

Kościół św. Marka, Zagrzeb (fot. Alexander Klink)

Kościół św. Marka, Zagrzeb (fot. Alexander Klink)

Jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?

Chociaż Dubrownik oddalony jest od Zagrzebia aż o ponad 600 km jest szansa, żeby odwiedzić oba te miasta w czasie jednego pobytu w Chorwacji. Co więcej, na trasie Zagrzeb-Dubrownik znajduje się jeszcze kilka innych miejsc wartych odwiedzenia. Godne polecenia są szczególnie Zadar, Szibenik, Trogir, Split – 3 z nich podobnie jak Dubrownik posiadają zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – trzeba je więc odwiedzić koniecznie. Zrelaksować się pomiędzy kolejnymi dniami zwiedzania można zaś nad Jeziorami Plitwickimi czy jednej z wielu przepięknych plaż Riwiery Makarskiej.

Wybierając ofertę lotu do Chorwacji last minute z reguły nie ma się możliwości przemieszczania pomiędzy jednym miastem a drugim. Co innego, kiedy ma się własny samochód, albo skorzysta się z możliwości wypożyczenia samochodu na miejscu. Taką ofertę przygotował dla swoich klientów LOT Travel. Sprawdź: https://www.lottravel.com/lot-oferty/chorwacja,58,lokalizacje.html i ciesz się wspaniałymi wakacjami wśród najpiękniejszych zabytków Chorwacji.

Podziel się.