Chorwacja to nie tylko piękne plaże, krystalicznie czysta woda, urokliwe wysepki, czy zapierające dech w piersiach krajobrazy. To także liczne zabytki, które pozwalają odkryć niezwykłą historię tego niewielkiego kraju, w którego architekturze poza rodzimym charakterem widoczne są zdecydowane wpływy greckie, rzymskie, bizantyjskie i weneckie. Przepiękne starówki, monumentalne mury obronne, czy niezwykła architektura sakralna – to wszystko można zobaczyć udając się w podróż po najpiękniejszych miastach Chorwacji.
W czasie tygodniowej czy nawet dwutygodniowej podróży po Chorwacji, bo tyle zazwyczaj trwa przeciętny urlop, nie sposób zobaczyć wszystko, co zasługuje na uwagę. Gdzie więc udać się w pierwszej kolejności? Proponujemy 2 miasta: najpopularniejsze miasto Chorwacji – Dubrownik i niedocenianą przez turystów stolicę tego kraju – Zagrzeb.
Dubrownik – wizytówka Chorwacji
Wymieniany w każdym przewodniku jako obowiązkowy punkt zwiedzania, Dubrownik jest tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy zainteresowani są nie tylko relaksem nad brzegami Adriatyku, ale także poznaniem historii i kultury Chorwacji. Mówi się nawet, że kto nie był w Dubrowniku, ten tak naprawdę Chorwacji nie poznał. Skąd tak duża popularność tego miasta?
Choć Dubrownik leży u brzegów Adriatyku, to nie piękne plaże zachęcają turystów do odwiedzenia tego miasta. Głównym zainteresowaniem cieszą się w Dubrowniku malownicze widoki, ale przede wszystkim urzekająca Starówka, która ze względu na swoją unikatowość architektoniczną wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie Dubrownika
Dubrownik zwiedzić warto, a poznawać go można na trzy sposoby – spacerując wąskimi, klimatycznymi uliczkami Starego Miasta, przechadzając się otaczającymi go z każdej strony murami obronnymi, albo patrząc na nie z góry ze znajdującego się nieopodal wzgórza Srd. Każdy z tych sposobów pozwala dostrzec w Dubrowniku coś wyjątkowego, dlatego nie należy pomijać żadnego.
Zwiedzanie Starego Miasta warto rozpocząć od wycieczki po murach obronnych. Wyglądają one naprawdę imponująco. Mają w sumie prawie 2 kilometry długości, 4 – 6 metrów szerokości od strony lądu oraz 1,5-3 metrów szerokości od strony wody, a ich wysokość w niektórych miejscach dochodzi aż do 25 metrów. Poza samym murem w skład fortyfikacji obronnych wchodzą także 2 forty oraz 10 baszt. Najwyższa baszta – Minčeta jest doskonałym punktem widokowym. Z najwyższego punktu murów obronnych miasta można zobaczyć cały plan Starówki – rozkład ulic, placów i kamienic, jak również znajdującą się nieopodal wyspę Locrum.
Zanim zagłębimy się w labirynt wąskich uliczek dubrownickiej Starówki warto przejść się najpierw główną ulicą Starego Miasta. Ulica ta zwana Stradun albo Placa liczy 300 metrów długości i rozciąga się pomiędzy dwoma bramami miejskimi. Spacerując główną ulicą Starego Miasta można podziwiać takie zabytki jak: Wielką Fontannę Onufrego, Kościół Zbawiciela, Klasztor Franciszkanów, Plac Luza, Wieżę Zegarową, Pałac Sponza, Kościół św. Błażeja oraz znajdującą się na zakończeniu Placa Małą Fontannę Onufrego. Warto odwiedzić także znajdujące się w Pałacu Rektorów muzeum Dubrownika oraz Kościół św. Ignacego. Koniecznie też trzeba zboczyć z głównej trasy i przejść się mniejszymi uliczkami wśród urzekających kamieniczek Starego Miasta. W ten sposób można poznać prawdziwego ducha dubrownickiej Starówki.
Wisienką na torcie powinna być wyprawa na wzgórze Srd, z którego roztacza się przepiękny widok na panoramę miasta. Można się tam dostać na 3 sposoby: albo pieszo, albo samochodem, albo kolejką. Widok jest imponujący. Największe wrażenie robi kolorystyczne zestawienie białych murów kamienic – wszystkie zbudowane są z tego samego, jasnego kamienia, czerwonych i ceglano-żółtych dachówek oraz lazurowego morza.
Dubrownik to bez wątpienia miejsce piękne i urzekające. Nie bez powodu nazywany jest perłą Adriatyku i wizytówką całej Chorwacji.
Zagrzeb – miasto niedoceniane przez turystów
Zagrzeb, mimo iż jest stolicą Chorwacji rzadko kiedy wymieniany jest na liście miejsc, które warto zobaczyć. Duży wpływ na to ma z pewnością położenie miasta w głębi kraju, gdzie spragnieni bliskości Adriatyku turyści niechętnie się zapuszczają, a szkoda, bo Zagrzeb odwiedzić warto.
Miasto to ma tę podstawową zaletę, że z powodzeniem można je zwiedzać pieszo. Wszystkie najważniejsze zabytki i warte zobaczenia miejsca położone są bowiem blisko siebie i skoncentrowane na terenie tzw. Górnego Miasta.
Zwiedzanie Zagrzebia
Miłośnicy chorwackiej historii swoją wędrówkę powinni rozpocząć od kolebki Zagrzebia, czyli wzgórza Kaptol, na którym niegdyś koncentrowało się życie pierwszych mieszkańców, a potem zrodziło współczesne miasto. Warta zobaczenia zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz jest znajdująca się tam Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z zewnątrz ozdabiają ją dwie strzeliste wieże, od środka średniowieczne freski. Ten gotycko-barokowy kościół z XIII wieku jest najwyższą budowlą sakralną w Chorwacji. Uważany jest też za najpiękniejszy kościół w Zagrzebiu.
Na poszukiwanie prawdziwych perełek architektonicznych warto z kolei udać się na sąsiednie wzgórze, do Gradec – drugiej dzielnicy Górnego Miasta. XIII-wieczne świątynie, czy fragmenty dawnych fortyfikacji miejskich zrobią wrażenie na niejednym koneserze średniowiecznej architektury. Na szczególną uwagę zasługuje pochodząca z XIII w. Brama Kamienna – jedyna zachowana, wschodnia brama miejska, XIII-wieczny Kościół św. Marka z pochodzącym z XIX w. kolorowym dachem zdobnym w historyczne herby Chorwacji i Zagrzebia oraz uważany za pierwszą barokową budowlę kontynentalnej Chorwacji – Kościół św. Katarzyny, której sklepienie zdobią przepiękne freski. Warto też zwrócić uwagę na barokowy gmach chorwackiego parlamentu oraz siedzibę prezydenta Chorwacji – Pałac Bana. Nie wolno też pominąć bardzo popularnego punktu widokowego, jakim jest wieża Lotrščak, z którego rozpościera się widok na stanowiące centrum współczesnego Zagrzebia Dolne Miasto.
Zagrzeb to miasto pełne zabytkowych budowli, tętniących życiem targów, gwarnych placów, a także zacisznych parków i ogrodów. Amatorzy wypoczynku nad wodą, czy górskich wędrówek również znajdą w Zagrzebiu coś dla siebie – nad sztucznym jeziorem położonym w południowej części miasta, czy znajdujących się nieopodal górach Medvednica z ruinami średniowiecznego zamku Medvedgrad.
Choć wypoczynek nad Adriatykiem jest bardzo kuszący, będąc w Chorwacji warto przynajmniej 1 dzień poświęcić na zwiedzanie Zagrzebia.
Jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu?
Chociaż Dubrownik oddalony jest od Zagrzebia aż o ponad 600 km jest szansa, żeby odwiedzić oba te miasta w czasie jednego pobytu w Chorwacji. Co więcej, na trasie Zagrzeb-Dubrownik znajduje się jeszcze kilka innych miejsc wartych odwiedzenia. Godne polecenia są szczególnie Zadar, Szibenik, Trogir, Split – 3 z nich podobnie jak Dubrownik posiadają zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – trzeba je więc odwiedzić koniecznie. Zrelaksować się pomiędzy kolejnymi dniami zwiedzania można zaś nad Jeziorami Plitwickimi czy jednej z wielu przepięknych plaż Riwiery Makarskiej.
Wybierając ofertę lotu do Chorwacji last minute z reguły nie ma się możliwości przemieszczania pomiędzy jednym miastem a drugim. Co innego, kiedy ma się własny samochód, albo skorzysta się z możliwości wypożyczenia samochodu na miejscu. Taką ofertę przygotował dla swoich klientów LOT Travel. Sprawdź: https://www.lottravel.com/lot-oferty/chorwacja,58,lokalizacje.html i ciesz się wspaniałymi wakacjami wśród najpiękniejszych zabytków Chorwacji.