Producenci materaców zalecają, aby ich twardość dostosowywać zawsze do budowy własnego ciała. Najczęściej wybierany jest przez klientów materac średnio twardy, ponieważ odpowiada potrzebom dużej grupy osób. Bardzo ważne jest, aby materac właściwie podpierał kręgosłup na jego całej długości, jak również nie wywoływał niepotrzebnych ucisków. Zarówno zbyt miękki, jak i za twardy produkt może wyrządzić szkody i sprawić, że pojawi się ból i dyskomfort. Dla kogo odpowiednie są właśnie materace o średnim stopniu twardości?

Materac średnio twardy – zalecenia producentów

Większość producentów materaców, jak na przykład www.sweetsen.pl oferuje swoje produkty w kilku różnych stopniach twardości, aby każdy klient, niezależnie od wagi ciała miał możliwość dopasowania właściwego modelu. Te o średniej twardości polecane są zwykle osobom, które ważą od 50-60 kg do około 100 kg. Oczywiście, ramy te można nieco naginać. Często zdarza się, że ktoś ma swoje przyzwyczajenia od wielu lat i odpowiada mu na przykład materac nieco bardziej twardy lub miękki. Dobrym rozwiązaniem jest położenie się w sklepie na wybranym materacu i wypróbowanie jego komfortu.

Materac średnio twardy

Kiedy wiadomo, że materac jest źle dopasowany?

Zwykle osoby, które śpią na źle dostosowanych do siebie materacach, skarżą się na kilka kwestii:

  • pojawiają się u nich bóle kręgosłupa,
  • trudno jest im zmieniać w nocy pozycję snu,
  • zdarzają się bóle głowy, sztywność karku i szyi,
  • często pojawiają się trudności z zaśnięciem.

Jeżeli symptomy te występują dość często, wówczas można podejrzewać, że twardość materaca nie jest właściwa i należałoby ją zmienić. Większości użytkowników faktycznie odpowiada materac średnio twardy, ponieważ duża grupa osób dorosłych mieści się właśnie w takich przedziałach wagowych. Znacznie trudniej jest dopasować odpowiedni model dla pary, która śpi razem. Wówczas należy wziąć pod uwagę masę ciała obojga osób i chociażby ich wysokość. Najlepiej wspólnie udać się do sklepu i po prostu przymierzyć do wybranego modelu, ponieważ z uwagi na zastosowane wewnątrz surowce mogą się od siebie różnić nieco stopniem komfortu i reakcją na ciało.

Podziel się.