Rozwój techniki w XIX wieku przyczynił się do powstania wielu dziwacznych i iście szalonych maszyn. Jedną z nich jest traktor (powiedzmy) Darby Steam-Digger. Pojazd zaprojektował Thomas Darby w 1879 roku. Traktor wykorzystywano głównie do orki.

Thomas Darby wspólnie z Roberten Haslerem zaprojektował 3 pojazdy będące pierwowzorami traktorów. Ich cechą charakterystyczną był brak kół. Pojazdy poruszały się na specjalnych nogach i napędzane były silnikami parowymi. Dopiero w trzecim pojeździe wykorzystano normalne koła.

Darby Steam-Digger

Darby Steam-Digger

Pierwszy traktor zbudowano w Lodge Farm Pleshey niedaleko Chelmsford w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii. Drugi traktor nosił nazwę Darby Broadside Digger i był nieco większą odmianą Darby Steam-Diggera.

Darby Steam-Digger uznaje się za jedne z pierwszych traktorów na świecie. Według niepotwierdzonych informacji do dnia dzisiejszego mógł przetrwać trzeci prototyp, jednakże nie jest znana jego lokalizacja.

Trzeci prototyp pojazdu Darbiego

Trzeci prototyp pojazdu Darbiego

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.