Damian Syjonfam, a właściwie Damian Skoczylas to były wokalista ComeYah. Zespół opuścił w 2012 roku i obecnie pracuje nad solowymi projektami. Album ,,Wracam do domu’’ to pierwszy krążek Damiana, który swoją premierę miał podczas Ostróda Reggae Festival 2014.

Ogromnym ukłonem Damiana w stronę fanów było umieszczenie płyty w internecie, gdzie każdy mógł ją za darmo przesłuchać i pobrać – nie każdego artystę w tych czasach stać na taki gest, który mógł zdecydowanie zmniejszyć liczbę sprzedanych egzemplarzy. Obawy te okazały się jednak nieuzasadnione, ponieważ krążek wylądował na 2 miejscu OLIS, czyli listy najchętniej kupowanych płyt w Polsce.

Płyta rozpoczyna się utworem ,,Powstanie’’, do którego klip mogliśmy zobaczyć w Internecie na długo przed wydaniem płyty. To właśnie ten numer narobił dużego zamieszania na kanale w YouTube i spowodował ogromne zainteresowanie artystą z wytwórni Lou Rocked Boys. Kawałek ten jest rootsowy , refleksyjny i miał odzwierciedlać klimat w jakim będzie utrzymana cała płyta.

To wyjątkowe i wyróżniające się brzmienie krążka zawdzięcza między innymi austriackiemu zespołowi House of Riddim, holenderskiemu kolektywowi Bass Galore Productions, znanemu z projektu Rastasize – Krystianowi K-Jah Walczakowi, lubelskiemu Riddim band D’Roots Brothers oraz Watzekowi Wawrzyniakowi.

Utwór ,,Cienka linia’’ można uznać za bardzo intymny. Kawałek opisuje wewnętrzne przeżycia, rozterki artysty , który pokazuje swoim fanom, co czuje i jak cierpi, kiedy musi podjąć bardzo trudne decyzje. Ciężka sytuacja życiowa zmusiła go do wyjazdu, co być może symbolizuje jego odejście z Comeyah.

Ostatni utwór – tytułowy – ,,Wracam do domu’’ mówi o powrocie artysty do muzyki, na scenę. Cokolwiek się zdarzy – to się zdarzy, artysta ma dosyć świata i chce napisać nową historię. Każdy sam może stworzyć swój rozdział życia. Podkreśla także, że nie ma ludzi doskonałych. Pragnie dzielić się swoimi przeżyciami ze słuchaczami.
Wydaje mi się, że początek płyty opisuje odejście Damiana z Comeyah – mimo, że opuścił zespół, to nie zostawił muzyki, płyta kończy się utworem ,,Wracam do domu’’ ten powrót zapewne oznacza ponowne pojawienie się na scenie , tworzenie muzyki bardziej dla ludzi, nie do szuflady.

Płytę można uznać za osobistą, ponieważ Damian dzieli się ze słuchaczami bardzo intymnymi przeżyciami. Jak sam podkreśla dużo muzycznej przestrzeni poświęca miłości. Można odczuć, że miłość i rodzina są dla niego najważniejszymi wartościami co słychać nie tylko w utworach, ale także spoglądając na dedykację i czułe wyznanie skierowane do żony. Stawia na proste dźwięki i refleksyjne teksty co się sprawdziło i trafiło do serca odbiorców.
Damian opisuje to, co przeżywał w trakcie przerwy od kariery– otwiera się przed odbiorcami.

Co przeżywał i jakie towarzyszyły mu emocje? Tego dowiecie się po przesłuchaniu płyty. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i odnajdzie samego siebie, ponieważ każdy z nas interpretuje słowa inaczej i dopasowuje je do własnych przeżyć i doświadczeń.
Warto także podkreślić, że do utworów ,,Rytm wyobraźni’’ oraz ,,Kto tu zostanie’’ zaproszeni zostali goście specjalni : Raghavardan oraz SinSen.

Jak każda płyta wydana przez Lou&Rocked Boys – również i ta ma wspaniałą szatę graficzną.
Na okładce mamy zdjęcie Damiana, który stoi podparty o laskę trzymając książkę w ręku. Wydaje mi się, ze ma on symbolizować człowieka, który przeżył więcej, niż niejeden starszy człowiek lub co najmniej tyle co on. Książka symbolizuje jego mądrość, a laska, ogromną ilość przeżyć .
Strzałem w dziesiątkę było dołączenie do płyty książeczki z tekstami.

,,Żaden z nas nie jest doskonały – wygra ten co wytrwały w swoim jest’’

Płyta pod patronatem Reggae Interview

9.0 Wspaniały
  • 9
  • Ocena użytkowników (3 głosów) 10
Podziel się.

O autorze

Avatar

Uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie. Mam dwie ogromne pasje, które są ze sobą ściśle powiązane. Pierwszą z nich jest muzyka reggae, natomiast drugą dziennikarstwo - prowadzę fanpage REGGAE INTERVIEW, na który przeprowadzam wywiady z ludźmi mającymi związek ze środowiskiem reggae.