Coraz częściej na polskich domach można zobaczyć panele fotowoltaiczne. Czy fotowoltaika opłaca się w naszym kraju? Rok 2019 w Polsce był przełomowy dla tej technologii. Dlaczego? Ze względu na liczne projekty wspierające rozwój fotowoltaiki oraz na przewidywane podwyżki prądu. Coraz więcej osób decyduje się na własną instalację fotowoltaiczną. W poniższym artykule postaramy się przedstawić Państwu najważniejsze czynniki, które znacznie wpłynęły na opłacalność paneli fotowoltaicznych w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Podwyżki prądu i opłacalność fotowoltaiki

Duże znaczenie dla opłacalności fotowoltaiki mają podwyżki prądu, które zostały wprowadzone w roku 2020. Choć nie dotknęły bezpośrednio gospodarstw domowych, to skutkowały podwyżkami cen praktycznie wszystkich produktów. Dlaczego? Ponieważ droższy prąd uderzył przede wszystkim przedsiębiorstwa. Oczywiście w celu wyrównania przychodów, firmy podwyższyły ceny oferowanych przez siebie produktów i usług. Oznacza to, że wyższe ceny prądu pośrednio wpłynęły na budżet każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Aby zapobiec dalszym wydatkom na prąd, wiele osób zdecydowało się na inwestycję w fotowoltaikę. Dzięki temu mogą uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej i znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Opłacalność fotowoltaiki zwiększyła się również przez różnego rodzaju projekty, które zostały wprowadzone w 2019 roku.

Program Mój Prąd

Jeżeli mowa o wzroście opłacalności fotowoltaiki i projektach wspierających tę technologię, na początku wymienić należy program Mój Prąd. Został on ogłoszony w 23 lipca 2019 roku, a pierwszy nabór wniosków rozpoczął się 30 sierpnia i trwał do 20 grudnia. W tej chwili trwa już drugi nabór i zakończony zostanie 18 grudnia. Co można zyskać dzięki temu programowi? Aż 5000 złotych dopłaty do instalacji fotowoltaicznej! Projekt skierowany jest do osób fizycznych, którzy zdecydowali się na montaż nowej instalacji. Beneficjenci mogą otrzymać 50% zwrotu kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 5000 złotych. Aby uzyskać dofinansowanie należy oczywiście spełnić kilka warunków, jednak warto wspomnieć, że do tej pory znaczna większość wnioskujących otrzymała dopłaty.

Fotowoltaika dla firm - sprawdź!

Ulga termomodernizacyjna

Kolejnym projektem, który zwiększa opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, jest ulga termomodernizacyjna. Została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku i dzięki niej możemy między innymi odliczyć od kosztów inwestycji w fotowoltaikę podatek dochodowy. Ulga termomodernizacyjna obejmuje jednak wszelkie prace termomodernizacyjne – na przykład wymianę okien, ocieplenie domu itp. Ile możemy zaoszczędzić dzięki uldze termomodernizacyjnej? To zależy od sposobu, w jaki rozliczamy się z Urzędem Skarbowym. Jeżeli płacimy liniowy podatek dochodowy (19%), to od kosztów inwestycji odliczamy właśnie tyle procent. Pamiętajmy jednak, że koszt prac termomodernizacyjnych nie może przekraczać 53 000 złotych.

Połączenie ulgi termomodernizacyjnej i programu Mój Prąd

Aby lepiej zobrazować sposób odliczania podatku dochodowego od kosztów inwestycji, warto posłużyć się przykładem. Załóżmy, że instalacja fotowoltaiczna kosztowała nas 30 000 złotych i skorzystaliśmy z programu Mój Prąd, przez co zmniejszyliśmy koszty o 5000 złotych. Oznacza to, że podatek dochodowy odliczamy od sumy 25 000 złotych. Jeżeli rozliczamy się według podatku liniowego (19%), to zmniejszamy wydatki o 4750 złotych. Dzięki programowi Mój Prąd i uldze termomodernizacyjnej wydaliśmy więc na fotowoltaikę o 9750 złotych mniej. Niższe koszty to oczywiście szybszy zwrot inwestycji. Przed wprowadzeniem wspomnianych udogodnień, fotowoltaika zwracała się po około 8 latach. W tej chwili okres ten zmniejszył się do 6 lat. Po tym okresie już tylko oszczędzamy, ponieważ rachunki za prąd są praktycznie zerowe.

Fotowoltaika dla firm Sunergo

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu?

Oczywiście aby instalacja fotowoltaiczna była opłacalna musimy sprawdzić, czy nasze dotychczasowe rachunki są odpowiednio wysokie. Jeżeli nie wykorzystujemy zbyt wiele prądu i miesięcznie wydajemy na energię elektryczną kilkadziesiąt złotych, to raczej nie warto inwestować w fotowoltaikę. W wypadku, gdy nasze rachunki są jednak wyższe, instalacja będzie dobrym rozwiązaniem. Aby dopasować moc paneli fotowoltaicznych do naszych potrzeb, musimy obliczyć roczne zużycie energii. W ten sposób będziemy w stanie zdecydować o odpowiedniej mocy instalacji. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się jaki rodzaj fotowoltaiki będzie najlepszy dla danego gospodarstwa domowego, warto zapoznać się ze specjalnym artykułem – sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid.

Jak widzimy, fotowoltaika w Polsce stała się jeszcze bardziej opłacalna. Zwrot z inwestycji jest jeszcze szybszy, a oszczędności większe. Pamiętajmy jednak, że bez odpowiedniego montażu instalacji korzyści mogą być znacznie mniejsze.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.