W okresie międzywojennym Czechosłowacja rozbudowała potężną sieć fortyfikacji na granicy z Niemcami. Niestety fortyfikacje te nigdy nie pomogły w obronie naszego południowego sąsiada. Czeski fotograf Roman Kubeček zrobił serię zdjęć przedstawiających fortyfikacje w czasie wojny i współcześnie.

Prace nad umocnieniami rozpoczęto w 1935 roku w obawie przed niemiecką inwazją na liczącą 1545 km granicę. Olbrzymi projekt zakładał zbudowanie tysięcy bunkrów i stanowisk obronnych wzdłuż całej granicy z Niemcami, Austrią i Węgrami.

Niestety w 1938 na mocy konferencji w Monachium Czechosłowacja została zmuszona do oddania Niemcom terenów przygranicznych na których znajdowały się nowe, jeszcze nie ukończone w pełni umocnienia. Tym samym olbrzymie fortyfikacje, które miały chronić kraj, stały się symbolem porażki polityki uległości wobec nazistowskich Niemiec.

Po przejęciu przez Niemców, większość umocnień obsadzono i wykorzystywano, zwłaszcza w końcowej fazie wojny, przeciwko nacierającym wojskom sowieckim.

Roman Kubeček, czeski fotograf, zrobił serię świetnych zdjęć łączących stare fotografie z współczesnymi. Więcej zdjęć możecie znaleźć na stronie fotografa i fanpagu na Facebooku (nie wszystkie fotografie są militarne).

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.