W okresie międzywojennym Czechosłowacja rozbudowała potężną sieć fortyfikacji na granicy z Niemcami. Niestety fortyfikacje te nigdy nie pomogły w obronie naszego południowego sąsiada. Czeski fotograf Roman Kubeček zrobił serię zdjęć przedstawiających fortyfikacje w czasie wojny i współcześnie.

Prace nad umocnieniami rozpoczęto w 1935 roku w obawie przed niemiecką inwazją na liczącą 1545 km granicę. Olbrzymi projekt zakładał zbudowanie tysięcy bunkrów i stanowisk obronnych wzdłuż całej granicy z Niemcami, Austrią i Węgrami.

Niestety w 1938 na mocy konferencji w Monachium Czechosłowacja została zmuszona do oddania Niemcom terenów przygranicznych na których znajdowały się nowe, jeszcze nie ukończone w pełni umocnienia. Tym samym olbrzymie fortyfikacje, które miały chronić kraj, stały się symbolem porażki polityki uległości wobec nazistowskich Niemiec.

Po przejęciu przez Niemców, większość umocnień obsadzono i wykorzystywano, zwłaszcza w końcowej fazie wojny, przeciwko nacierającym wojskom sowieckim.

Roman Kubeček, czeski fotograf, zrobił serię świetnych zdjęć łączących stare fotografie z współczesnymi. Więcej zdjęć możecie znaleźć na stronie fotografa i fanpagu na Facebooku (nie wszystkie fotografie są militarne).

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.