Creative nie trzeba nikomu przedstawiać – firma od dawna siedzi w biznesie audio i nic nie zwiastuje, aby to miało się szybko zmienić. Słuchawki Fatal1ty Gaming HS-800 tylko to potwierdzają.

Na początku należy wspomnieć, skąd w nazwie Fatal1ty – to pseudonim profesjonalnego gracza, który swoją ksywą sygnuje kilka linii produktów, w tym płyty główne, myszki, klawiatury, czy choćby właśnie słuchawki. Jedno jest pewne – nie należy przywiązywać wagi do marki, ponieważ peryferia komputerowe są szczególnie podatne na eksploatację renomy. Przykłady na pogarszanie się jakości produktów po sporym sukcesie można by mnożyć, dlatego każdy pojedynczy model najlepiej sprawdzić pod kątem ocen użytkowników i recenzji. Jak więc powinien czuć się Johnathan Wendel, podpisując się pod słuchawkami HS-800? Na pewno może spać spokojnie, bo to świetny sprzęt dla każdego gracza.

* Długość przewodu: 2.5 m (przewód z miedzi beztlenowej).
* Interfejs: wejście stereo 3,5mm, wejście mikrofonowe 3,5mm (2x minijack, pozłacane).
* Waga netto: ~200g.

* Przetworniki: magnesy neodymowe o średnicy 40 mm.
* Pasmo przenoszenia: 20Hz-20kHz.
* Impedancja: 32 omy.
* Czułość (przy 1kHz): 110dB/MW.

* Typ mikrofonu: kondensator z funkcją redukcji szumów; 140mm, odczepialny; wtyk 3,5mm (minijack, pozłacany).
* Pasmo przenoszenia: 100Hz-15kHz.
* Impedancja: <10kohm.
* Czułość (przy 1kHz): -40dBV/Pa.


Wygląd i wygoda

HS-800 nie odbiegają pod tym względem od innych dostępnych na rynku – są przeciętnych rozmiarów, łatwo mieszczą się do torby, czy plecaka. Zastosowanie połączenia czerni i krwistej czerwieni stwarza bardzo eleganckie wrażenie.

Słuchawki Fatal1ty są estetycznie wykończone, a zastosowany plastik jest solidny i wytrzymały. To samo można powiedzieć o welurze, którego użyto do wyścielenia muszli. Jest on miły w dotyku i stosunkowo wygodny, jednak ma też pewne wady – łatwo zbiera kurz i zabrudzenia, a po dłuższym użytkowaniu przegrzewa także uszy. Choć taki materiał powinien lepiej przepuszczać powietrze, po spędzeniu w HS-800 około godziny ma się wyraźną ochotę “odetchnąć”. To samo wykończenie nałożono na gąbkę pod pałąkiem – przy dłuższym noszeniu odczuwa się różnicę między Fatal1ty, a innym zestawem, który takiej poduszeczki nie posiada.

Jedna z głównych zalet po jakimś czasie okazuję się równocześnie wadą – HS-800 są dość sztywne i bardzo dobrze trzymają się na głowie, jednak po kilkudziesięciu minutach można odczuć dyskomfort, spowodowany zbyt mocnym naciskaniem muszli na uszy. Wzmaga to dodatkowo przegrzewanie, o którym była już mowa. Może być to wynikiem projektu, gdyż wspomniane muszle są dość małe (w porównaniu do innych modeli na rynku).

Dość długi kabel sprawia, że nie musimy martwić się o odległość od komputera, ale z drugiej strony potrafi sprawiać problemy przy transporcie, a także podczas podróży – zwyczajnie nie ma, co z nim zrobić i często się plącze. Oznacza to w praktyce, że często się on wygina, wykręca, co w dłuższej perspektywie prowadzi do jego uszkodzeń. Znajdziemy na nim także przełącznik mikrofonu (on/off) oraz pokrętło regulujące głośność.


Użytkowanie

Jakość dźwięku, choć nie jest porównywalna na przykład do produktów Sennheiser, powinna zadowolić większość użytkowników. Przyjemnie się w nich gra, wszystkie odgłosy są prawidłowe, a basy soczyste. Dzięki temu HS-800 są bardzo uniwersalne – odłączając mikrofon, aby były wygodniejsze w transporcie, możemy używać ich także z przenośnym odtwarzaczem, jak MP4, czy telefon. Jakość odsłuchiwanej muzyki nie jest zaniżana, dlatego można wręcz powiedzieć, że słuchawki świetnie do takiej roli pasują.

Jak już zostało powiedziane, zestaw dobrze trzyma się na głowie i nawet przy gwałtownych ruchach ciężko go zrzucić. Z drugiej strony, w połączeniu z wymiarami muszli, sprawia to, że po dłuższej chwili uszy są mocno uciskane oraz szybko się przegrzewają. Prowadzi to do uczucia dyskomfortu i najczęściej oznacza konieczność zdjęcia słuchawek na jakiś czas. Mimo wszystko kilka zabiegów producenta umila użytkowanie – na przykład możliwość okręcenia muszli o ~5 stopni w każdą stronę. Dzięki temu słuchawki łatwo dopasują się do każdej głowy.

Wspomnieliśmy o muzyce – słucha się jej niezwykle przyjemnie. Jest w tym spora zasługa izolacji od dźwięków zewnętrznych – kolejna zaleta wady, jaką są małe muszle. Zakres brzmienia powinien usatysfakcjonować co bardziej wybrednych, choć dla prawdziwych audiofili HS-800 objawieniem nie będą. Zostały one zaprojektowane głównie z myślą o graczach, i choć świetnie sprawują się podłączone do playera, nie będą odpowiadały każdemu.

Brzmienie jest zdecydowanie ciepłe – basy potrafią być zarówno mocne, jak i delikatniejsze. Także tony wysokie są porządnie odtwarzane. Największą różnicę użytkownik o wyczulonym słuchu zauważy przy tonach średnich – daleko im do jakości prezentowanej przez słuchawki z górnej półki. Z drugiej jednak strony głosowi ludzkiemu, słyszanemu na przykład w grach, nie można nic zarzucić. Barwa HS-800 jest nasycona, a soczystość brzmienia wyraźna.

Przeznaczenie słuchawek “widać” już po pierwszej grze i pierwszym odsłuchanym utworze (oczywiście zastrzegając, że robimy to na tym samym sprzęcie) – sprawdzą się lepiej w tym pierwszym przypadku. Co prawda nie oferują dźwięku wielokanałowego, jednak możemy zwiększyć efekty przestrzenne, przez co łatwiej będzie nam lokalizować choćby wystrzały.

Jeżeli sporo gramy, na pewno w jakimś momencie przyda nam się mikrofon. Jest on bardzo dobry, rozmówcy nigdy nie narzekali na jakość dźwięku, czy zniekształcenia głosu. Oprócz odłączenia, co jest oczywistym sposobem wyłączenia go, możemy to także zrobić przy pomocy przełącznika znajdującego się na kablu. Oczywiście najwygodniej będzie ustawić klawisz odpowiadający włączaniu mikrofonu, aby nie rozpraszać się zbytnio podczas gry, to jednak miło wiedzieć, że mamy taką możliwość.

Efekt mikrofonowy praktycznie nie występuje, choć producent mógł zastosować nieco lepszą osłonę kabla – na pewno przełożyłoby się to na trwałość zestawu.


Werdykt

Na rynku jest sporo lepszych słuchawek, zarówno pod względem jakościowym, jak i estetycznym, czy wytrzymałości – to nie ulega wątpliwości. Jednak należy wziąć pod uwagę najważniejszy w takiej sytuacji fakt, czyli cenę, która skutecznie niweluje większość wad HS-800. W tym przedziale cenowym są one zdecydowanym faworytem – soczystość dźwięku, wykonanie, trwałość. Za 100 złotych ciężko będzie znaleźć równie dobre słuchawki, dlatego można je polecić każdemu. Oczywiście można wydać o wiele więcej, jednak w przypadku ograniczonego budżetu będzie to dobry wybór dla każdego gracza.

7.4 Polecamy!

Cena: od 96zł

+ Dla każdego, kto ceni dobrą jakość dźwięku i soczyste basy.
+ Zarówno dla causual, jak i pro gamera, jeżeli mają ograniczony budżet.

- Nie dla kogoś, kto może pozwolić sobie na droższe modele, np. Sennheiser.

  • Jakość dźwięku 7.5
  • Komfort pracy 6
  • Twałość 7.5
  • Wygląd 7
  • Cena/jakość 9
  • Ocena użytkowników (5 głosów) 7.5
Podziel się.

O autorze

Andrzej Mazuruk

Parafrazując klasyka, "urodziłem się, aby żyć", co z niemałą chęcią robię i staram się coś przy tej okazji zrobić/napisać/wynieść - niepotrzebne skreślić. Przy okazji pisania, kawę, herbatę oraz wszelkie przekąski zużywam w ilościach iście hurtowych i tempie, jakiego nie powstydziłby się sam Usain Bolt. W niewyjaśnionych okolicznościach nabyłem także tajemną umiejętność generowania losowych błędów i awarii we wszelkiej maści urządzeniach elektronicznych. Ulubiony cytat? "Nie wierz we wszystko, co napiszą w internecie" (~Abraham Lincoln).