W południowych Włoszech, na zachód od Tarentu znajduje się niesamowite opuszczone miasto Craco. Niegdyś tętniące życiem miasteczko położone na szczycie góry, na przełomie lat 80. i 90. XX wieku zostało całkowicie opuszczone stając się miastem duchów.

Miasteczko Craco powstało około 1060 roku, jednak pierwsze zabudowania w tym rejonie mogły powstać nawet około VIII wieku p. n. e. Przez lata miasteczko stopniowo rozwijało się, a kolejne budowle powstawały na zboczach wzgórza. W 1276 roku utworzono uniwersytet a liczba mieszkańców zaczęła stopniowo wzrastać. W swojej długiej historii Craco wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk, przechodząc pod kontrolę różnych lokalnych władców.

Craco w 1960 roku
Craco w 1960 roku

W 1815 roku ze względu na znaczny rozwój miasta, podzielono je na dwie dzielnice. Wraz z rozwojem przemysłu w XIX wieku, Craco zaczęło jednak podupadać. Stare miasto wzniesione na górze nie miało miejsca do rozwoju, a ogólnie bieda panująca w regionie sprawiły, że wielu mieszkańców wyemigrowało do USA.

Kolejne lata były dla miasteczka coraz gorsze, ale punktem kulminacyjnym były lata 60. XX wieku, gdy w mieście zaczęło dochodzić do osuwisk ziemi. Ich skala stopniowo rosła, przez co w 1963 roku zaczęto stopniowo przenosić mieszkańców z starego miasta, do nowego, utworzone w dolinie poniżej wzgórza.

Craco (fot. Giuseppe Milo)
Craco (fot. Giuseppe Milo)

W 1972 roku okoliczne tereny nawiedziła powódź, która zwiększyła skalę osuwisk. Największą katastrofą, która nawiedziła miasteczko było jednak trzęsienie ziemi z 1980 roku. Skala zniszczeń była tak duża, że miasto nie nadawało się do normalnego życia. W ciągu 10 lat z miasta wyprowadziła się większość mieszkańców. Ostatni mieszkańcy opuścili miasto w 1991 roku.

W toku przeprowadzonych badań okazało się, że przyczyną osuwisk były prace prowadzone przy budowie sieci wodociągów i kanalizacji. Budowane od wieków na górze miasto miało niestabilne podłoże, a kolejne ingerencje tylko pogarszały sprawę.

Craco (fot. Dage/Wikimedia Commons)
Craco (fot. Dage/Wikimedia Commons)

Obecnie Craco pozostaje miastem duchów, ale nie do końca opuszczonym. Pozostawione własnemu losowi, z czasem stało się atrakcją turystyczną oraz znakomitym planem filmowym. To właśnie dzięki filmom, miasteczko zaczęło zyskiwać sławę. Craco zagrało w wielu włoskich filmach oraz w hollywoodzkich produkcjach, takich jak Pasja, Mela Gibsona i Quantum of Solace, Marca Fostera.

Mieszkańcy nowego miasta starają się wykorzystać sławę, jaką zaczęło zyskiwać opuszczone i zrujnowane stare miasto, rozwijając bazę turystyczną. Tym co najbardziej przyciąga turystów jest niesamowity klimat opuszczonego miasta, jego wąskie uliczki oraz nietypowe położenie.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.