Domy zbudowane na skalistych klifach nad brzegiem morza wyglądają niesamowicie. Zwykle ulokowane na małym skrawku ziemi, wystają daleko w morze. Z jednej strony jest to piękny widok, ale z drugiej przerażający. Tak właśnie prezentował się Cliff House w San Francisco.

Historia tego budynku sięga 1858 roku, kiedy Samuel Brannan, biznesmen i dziennikarz z Maine kupił działkę i spore ilości drewna za 1500 dolarów (czyli jakieś 44 500 dolarów współcześnie) na północ od Ocean Beach w Kalifornii. Zbudował wówczas pierwszy dom na klifie.

Cliff House współcześnie (fot. Brocken Inaglory)

Cliff House współcześnie (fot. Brocken Inaglory)

W 1863 roku Brannan zbudował kolejny budynek, którym zastąpił dotychczasową konstrukcję. W kolejnych latach w związku z rozwojem lokalnej infrastruktury drogowej w budynku zorganizowano miejsce spotkań towarzyskich dla lokalnych mieszkańców. Na miejsce docierały liczne wycieczki i powozy.

Cliff House w 1941 roku

Cliff House w 1941 roku

Na początku lat 80-tych XIX wieku posiadłość zaczęła tracić na znaczeniu. Dopiero w 1883 roku po kupieniu obiektu przez Adolpha Sutro, rezydencja zaczęła powracać do życia.Chociaż sam budynek umieszczony był w malowniczej okolicy, wody otaczające klif były bardzo niebezpieczne. Wielei statków rozbiło się w tymi rejonie. Najsłynniejszą katastrofą było rozbicie się szkunera Parallel 16 stycznia 1887 roku. Statek uderzył o brzeg niedaleko rezydencji. Na jego pokładzie znajdowało się sporo dynamitu który eksplodował. Zniszczeniu uległa część rezydencji, a sama eksplozja była słyszana w odległości wielu kilometrów.

Cliff House w 1956 roku

Cliff House w 1956 roku

W 1896 roku Sutro postanowił przebudować budynek. Efektem prac była wielka siedmiopiętrowa rezydencja w Wiktoriańskim stylu nazywana często  Gingerbread Palace. Budynek wyglądał niesamowicie, przez co utrwalono go na licznych fotografiach i pocztówkach. Gdy w 1906 roku doszło do wielkiego trzęsienia ziemi w rejonie, rezydencja doznała jedynie drobnych uszkodzeń.

Cliff House

Cliff House

Niestety 7 września 1907 roku doszło do pożaru, który całkowicie zniszczył budynek. Córka dotychczasowego właściciela domu, Emma Merritt postanowiła go odbudować. Ze względu na koszty i zmianę mody, nowy budynek nie przypominał już pięknej rezydencji. Była to klockowata konstrukcja, która mieściła restaurację.

W kolejnych latach budynek przechodził z rąk do rąk, cały czas pozostając miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców San Francisco i okolic. W 2003 roku przeprowadzoną olbrzymią renowację Cliff House, przywracając mu wygląd z początku XX wieku. Obecnie obiekt jest częścią Golden Gate National Recreation Area.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.