Brytyjski pionier lotnictwa, Claude Grahame-White wykonał 14 października 1910 roku w Waszyngtonie nietypowy lot swoim dwupłatowcem typu Farman, przelatując nad miastem i lądując niedaleko Białego Domu. Jego nietypowe dokonanie spotkało się z sporym zainteresowaniem i podziwem mieszkańców.

Claude Grahame-White urodził się 21 sierpnia 1879 roku. Po ukończeniu edukacji zajął się motoryzacją, ale w 1909 roku zakochał się w lotnictwie. Szybko udał się do Francji gdzie nauczył się pilotażu, będąc jednym z pierwszych Brytyjczyków potrafiących pilotować samoloty.

Claude Grahame-White tuż przed lądowaniem w Waszyngtonie

Claude Grahame-White tuż przed lądowaniem w Waszyngtonie

Przez cały rok 1910 brał udział w licznych wyścigach lotniczych i przelotach rekordowych. 14 października 1910 roku w USA wykonał swój nietypowy lot przez Waszyngton, zakończony lądowaniem przed Białym Domem. W 1911 roku założył szkołę lotniczą oraz zakłady lotnicze Grahame-White Aviation Company.

Firma istniała do 1924 roku i zbudowała około kilkudziesięciu samolotów oraz samochodów. Sam Claude Grahame-White przeżył obie wojny i zmarł 19 sierpnia 1959 roku w wieku 79 lat.

Claude Grahame-White

Claude Grahame-White

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.