W związku z szalejącymi na południu Francji pożarami lasów, plażowicze w rejonie Cagnes-sur-Mer mogli zobaczyć niezbyt częsty widok – trzy samoloty gaśnicze Canadair CL-415 pobierające wodę z morza w pobliżu brzegu.

CL-415 są jednymi z najpopularniejszych samolotów gaśniczych w Europie. Maszyny te wykorzystywane są w wielu krajach i często wspólnie biorą udział w akcjach gaszenia pożarów lasów. Nie często jednak zdarza się zobaczyć trzy takie maszyny lecące w formacji i pobierające wodę jeden za drugim.Maszyny uwiecznione na tym filmie należą do francuskiej jednostki Sécurité Civile, zajmującej się głównie walką z pożarami. Jednostka ta dysponuje 12 maszynami typu CL-415, dwoma przebudowanymi Bombardierami Dash 8 oraz dziewięcioma Conair Turbo Firecat.

Dla plażowiczów był to niezły widok, ale z drugiej strony pożary na południu Francji są w tym roku bardzo intensywne. Również we Włoszech sieją one spustoszenie, a co najgorsze, za większością z nich stoją podpalacze i prawdopodobnie mafia.

Więcej na temat samolotów Canadair CL-415 możecie przeczytać w artykule Samoloty gaśnicze Canadair CL-215 i CL-415

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.