Sezon zimowy powoli zbliża się ku końcowi i jak co roku zostawia po sobie sporo dyskusji na temat sposobów ogrzewania domów w Polsce. Od wyjątkowo intensywnej (ale dalej mało konkretnej) dyskusji o piecach opalanych węglem i smogu, po koszty ogrzewania. Firma Tech Sterowniki postanowiła podejść do tematu od bardziej naukowej strony i przygotowała ciekawe badanie, którego wyniki sporo mówią na temat ogrzewania domów.

Badanie w formie ankiety online zostało przeprowadzone na przełomie grudnia i stycznia (06.12.2016-15.01.2017) na reprezentatywnej grupie 502 mieszkańców Polski (z których większość mieszka z dziećmi i poza miastami w domkach jednorodzinnych).

Niecała połowa ankietowanych posiada w domach inteligentne instalacje do sterowania ogrzewaniem (fot. Tech Sterowniki)

Niecała połowa ankietowanych posiada w domach inteligentne instalacje do sterowania ogrzewaniem (fot. Tech Sterowniki)

Głównym celem badania było poznanie najważniejszych kwestii wpływających na sposób w jaki ogrzewamy domy, z jakich urządzeń korzystamy i jakie temperatury w domach lubimy najbardziej. Chociaż sama ankieta liczyła łącznie 23 pytania (obowiązkowe i nie), więc na pierwszy rzut oka nie była bardzo rozbudowana, uzyskane wyniki dają sporo ciekawych wniosków. Oto najważniejsze z nich:

  • 70% ankietowanych korzysta z kotłów węglowych, a głównymi czynnikami wpływającymi na wybór takiego źródła ogrzewania są wygoda (41,6%) i cena (41,2%),
  • Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że w sezonie jesienno-zimowym wydaje na ogrzewanie od 1000 do 3000 zł,
  • Najcieplejszymi pomieszczeniami w domach są pokoje dziecięce, kuchnie i salony, gdzie temperatury często przekraczają 22 °C,
  • 46,6% ankietowanych posiada w domu lub mieszkaniu inteligentne instalacje pozwalające na sterowanie temperaturą np. w poszczególnych pomieszczeniach,

Jednym z ciekawszych pytań było to dotyczące dofinansowania do instalacji ograniczających emisję spalin. Ponad połowa respondentów nie wie czy może uzyskać takie dofinansowanie – sporo mówi to o walce z smogiem, albo raczej braku odpowiednich informacji o tym jak z nim walczyć.

Kolejne ciekawe pytanie dotyczyło korzystania z urządzeń mobilnych do sterowania ogrzewaniem. Tylko 12,4% badanych przyznało, że korzysta z takich urządzeń do sterowania ogrzewaniem (najczęściej telefon, dodatkowo tablet, najrzadziej laptop).

Zabrakło jedynie pytania dlaczego ankietowani wybrali lub nie urządzenia mobilne do sterowania ogrzewaniem i czy w ogóle rozważali ich użycie. W dobie smartfonów byłaby to ciekawa wiedza, zwłaszcza, że większość badanych zapewne posiada smartfony.

Główne powody wyboru inteligentnych urządzeń firmy Tech Sterowniki

Główne powody wyboru inteligentnych urządzeń firmy Tech Sterowniki

Pozostałe pytania dotyczyły głównie urządzeń firmy Tech Sterowniki, które posiada ponad połowa ankietowanych.

Pełen raport z badania można znaleźć na stronie techsterowniki.pl

Źródło – www.techsterowniki.pl

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.