Zbudowane w 1974 roku na przedmieściach Paryża osiedle Choux de Créteil, składające się z 11 cylindrycznych wieżowców wyróżnia się oryginalnym wyglądem budynków. Ze względu na kształt balkonów, budynki nazywane były “kapustą”.

Prace nad osiedlem rozpoczęto w 1966 roku. Oryginalny projekt wieżowców stworzył architekt Gerard Grandval (podobno plany powstały w trzy tygodnie). Według założeń, duże balkony miały z jednej strony zapewniać miejsce do wypoczynku, a z drugiej gwarantować prywatność.Architektowi zależało również na stworzeniu nietypowych budynków, wyróżniających się na tle typowych ówczesnych blokowisk.

Choux de Créteil (fot. divisare.com)

Choux de Créteil (fot. divisare.com)

W latach 1970-1974 zbudowano łącznie 11 budynków – 10 wieżowców i jeden znacznie większy i niższy blok mieszkalny. Ponadto na osiedlu powstało kilka budynków w których znalazły się sklepy, oraz parkingi i garaże.

Początkowo osiedle spotkało się z niezbyt pozytywnym odbiorem, a co gorsze, wyszły na jaw liczne wady budynków. Trudne w utrzymaniu cylindryczne konstrukcje z skomplikowaną elewacją były kosztowne w utrzymaniu, a większość mieszkańców nie zagospodarowała olbrzymich balkonów, przez co osiedle zaczęło powoli popadać w nieład. Problemem był również nie do końca dobrze przemyślany układ mieszkań, w których brakowało miejsca. W 1998 roku władze Paryża próbowały tchnąć w osiedle nowe życie, sugerując, że jest to znakomite miejsce dla studentów. Niestety i tym razem nie udało się odbudować renomy osiedla.

Dopiero w 2008 roku, kiedy osiedle Choux de Créteil zostało uznane za zabytek architektury nagle zaczęło ono zyskiwać popularność. Nie wynajęte dotychczas mieszkania znalazły nowych właścicieli, a osiedle stało się atrakcją turystyczną.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.