Mówi się, że wszystko co chińskie jest gorszej jakości. Nie wszyscy wierzą w to stwierdzenie, ale po obejrzeniu tego filmiku można nabrać pewności, że chińskie czołgi nie należą do najlepszych. W trakcie trwającego biatlonu czołgowego w Rosji, czyli zawodów w których rywalizując czołgi z Rosji, Chin, Kazachstanu i Białorusi, w chińskim czołgu Type 96B… odpadło koło.

Filmik z zawodów robi furorę w sieci, ponieważ widać na nim, jak w trakcie jazdy po wybojach, jedno z kół nośnych chińskiego czołgu najpierw blokuje się, a potem odpada pod naporem gąsienicy. Czołg został natychmiast wymieniony na inny, ale i tak niesmak pozostaje. Oczywiście utrata jednego koła nie wpłynęła znacząco na możliwości terenowe wozu.

Chiński Type 96B po utracie koła w trakcie zawodów (fot. Jaskirat Singh Bawa)

Chiński Type 96B po utracie koła w trakcie zawodów (fot. Jaskirat Singh Bawa)

Wygląda na to, że najnowocześniejszy chiński czołg podstawowy nie jest jeszcze do końca dopracowany.

Type 96B (ZTZ-96B) to najnowszy chiński czołg podstawowy, będący rozwinięciem pojazdów rodziny Type 96, wywodzących się bezpośrednio z rodziny wozów Type 85. Początkowo Type 96 był kolejną modyfikacją wcześniejszych wozów, noszącą oznaczenie ZTZ-85-III. Ostatecznie ze względu na znaczne zmiany w konstrukcji, pojazd stał się samodzielną konstrukcją.

Chiński Type 96B po utracie koła w trakcie zawodów

Chiński Type 96B po utracie koła w trakcie zawodów

Pojazd zauważono po raz pierwszy w czerwcu 2016 roku. W porównaniu do starszych Type 96, wariant B ma mocniejszy silnik i lepsze podzespoły. Dokładne dane taktyczno-techniczne nie są jednak znane.

Według dostępnych informacji, w ChRL zbudowano ponad 1500 wozów typu Type 96. Czołgi tego typu uzbrojone są w armatę kalibru 125 mm. Pod względem parametrów wozy te porównuje się do ukraińskich T-84 Oplot.

Chiński Type 96B po utracie koła w trakcie zawodów

Chiński Type 96B po utracie koła w trakcie zawodów

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.