U wejścia do portu w Chicago na falochronie otaczającym wybrzeże znajduje się zbudowana pod koniec XIX wieku latarnia morska Chicago Harbor Light. Chociaż powstała z myślą o ekspozycji na wystawie światowej, ostatecznie wykorzystano ją do nawigacji przy wejściu do portu.

W ramach wystawy światowej w Chicago (1 maja 1893 roku – 30 października 1893 roku), znanej jako World’s Columbian Exposition zaprezentowano nowy typ latarni morskich, o wiele łatwiejszych w budowie niż dotychczasowe konstrukcje. Latarnia składała się z dwóch części – dolnej, czyli kesonu, zatapianego w płytkich wodach przybrzeżnych i górnej, którą stanowiła wieża wraz odpowiednimi budynki zaplecza i samą latarnią. Ponadto na wystawie zaprezentowano różne soczewki Fresnela.

Chicago Harbor Light (fot. Iwingy/Wikimedia Commons)

Chicago Harbor Light (fot. Iwingy/Wikimedia Commons)

Według założeń, zaprezentowana latarnia miała być tylko elementem ekspozycji, a same soczewki miały być wykorzystane w latarni morskiej New Point Loma w Kalifornii. Gdy wystawa dobiegła końca uznano jednak, że zachwalana przez ekspertów pod względem konstrukcji latarnia może być wykorzystana w praktyce przy wejściu do portu w Chicago. Dzięki zastosowanej konstrukcji można ją było po prostu przeholować w odpowiednie miejsce. Również prezentowane soczewki zamiast do Kalifornii trafiły do nowej latarni.

Po umieszczeniu jej na płytkich wodach zatoki, konstrukcję obsypano falochronem z betonowych i kamiennych bloków. Dodatkowo wokół głównej wieży zbudowano dwa budynki dla obsługi. W 1917 roku w ramach renowacji falochronu, latarnię przeniesiono w nowe miejsce (co miało miejsce dokładnie w 1919 roku), w którym znajduje się do dnia dzisiejszego. Oprócz zmiany miejsca, przeprowadzono również jej modernizację, w ramach której zainstalowano rogi mgłowe i zbudowano niewielką przystań.

Chicago Harbor Light (fot. Rosy Hugener)

Chicago Harbor Light (fot. Rosy Hugener)

W tej formie latarnia przetrwała aż do 1979 roku, kiedy to zautomatyzowano ją. W 2005 roku przejęły ją władze miasta. Warto dodać, że od 19 lipca 1984 roku latarnia wpisana była do National Registry of Historic Places, a 9 kwietnia 2003 roku wpisano ją do rejestru zabytków Chicago. W swojej obecnej formie Chicago Harbor Light maa 25 m wysokości, a jej światło widoczne jest z odległości 39 km. Mimo historycznego znaczenia sam budynek jest jednak w stosunkowo złym stanie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.