U wejścia do portu w Chicago na falochronie otaczającym wybrzeże znajduje się zbudowana pod koniec XIX wieku latarnia morska Chicago Harbor Light. Chociaż powstała z myślą o ekspozycji na wystawie światowej, ostatecznie wykorzystano ją do nawigacji przy wejściu do portu.

W ramach wystawy światowej w Chicago (1 maja 1893 roku – 30 października 1893 roku), znanej jako World’s Columbian Exposition zaprezentowano nowy typ latarni morskich, o wiele łatwiejszych w budowie niż dotychczasowe konstrukcje. Latarnia składała się z dwóch części – dolnej, czyli kesonu, zatapianego w płytkich wodach przybrzeżnych i górnej, którą stanowiła wieża wraz odpowiednimi budynki zaplecza i samą latarnią. Ponadto na wystawie zaprezentowano różne soczewki Fresnela.

Chicago Harbor Light (fot. Iwingy/Wikimedia Commons)
Chicago Harbor Light (fot. Iwingy/Wikimedia Commons)

Według założeń, zaprezentowana latarnia miała być tylko elementem ekspozycji, a same soczewki miały być wykorzystane w latarni morskiej New Point Loma w Kalifornii. Gdy wystawa dobiegła końca uznano jednak, że zachwalana przez ekspertów pod względem konstrukcji latarnia może być wykorzystana w praktyce przy wejściu do portu w Chicago. Dzięki zastosowanej konstrukcji można ją było po prostu przeholować w odpowiednie miejsce. Również prezentowane soczewki zamiast do Kalifornii trafiły do nowej latarni.

Po umieszczeniu jej na płytkich wodach zatoki, konstrukcję obsypano falochronem z betonowych i kamiennych bloków. Dodatkowo wokół głównej wieży zbudowano dwa budynki dla obsługi. W 1917 roku w ramach renowacji falochronu, latarnię przeniesiono w nowe miejsce (co miało miejsce dokładnie w 1919 roku), w którym znajduje się do dnia dzisiejszego. Oprócz zmiany miejsca, przeprowadzono również jej modernizację, w ramach której zainstalowano rogi mgłowe i zbudowano niewielką przystań.

Chicago Harbor Light (fot. Rosy Hugener)
Chicago Harbor Light (fot. Rosy Hugener)

W tej formie latarnia przetrwała aż do 1979 roku, kiedy to zautomatyzowano ją. W 2005 roku przejęły ją władze miasta. Warto dodać, że od 19 lipca 1984 roku latarnia wpisana była do National Registry of Historic Places, a 9 kwietnia 2003 roku wpisano ją do rejestru zabytków Chicago. W swojej obecnej formie Chicago Harbor Light maa 25 m wysokości, a jej światło widoczne jest z odległości 39 km. Mimo historycznego znaczenia sam budynek jest jednak w stosunkowo złym stanie.

Subskrybuj nasz newsletter!

Co tydzień, w naszym newsletterze, czeka na Ciebie podsumowanie najciekawszych artykułów, które opublikowaliśmy na SmartAge.pl. Czasem dorzucimy też coś ekstra, ale spokojnie, nie będziemy zasypywać Twojej skrzynki zbyt wieloma wiadomościami.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

×