Codzienna pielęgnacja cery problematycznej to podstawa, gdy zależy nam na utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Okazuje się jednak, że często nawet nie wiemy, że mamy do czynienia z problematyczną cerą trądzikową, a nie np. cerą tłustą. Skutkiem tej pomyłki jest stosowanie kosmetyków, które dodatkowo zaogniają problemy, zamiast je zmniejszać. Podstawą pielęgnacji w tym przypadku jest odpowiedni krem nawilżający do cery trądzikowej i nawilżanie w ogóle.

Dlaczego nawilżanie cery trądzikowej jest ważne?

U podstaw wszelkich problemów ze skórą trądzikową leży niedostateczne jej nawilżenie, a także wzmożona produkcja sebum. Kiedy skórze brakuje wody i zostaje naruszony jej płaszcz hydro-lipidowy, ta zaczyna produkować więcej sebum, które ma ją chronić. Niestety zwykle duża ilość sebum łączy się z zanieczyszczeniami – tymi ze środowiska zewnętrznego i tymi w postaci złuszczającego się naskórka czy resztek makijażu. Te z kolei zatykają pory, powodując powstawanie zaskórników, stanów zapalnych, pojedynczych krostek czy trądziku, który wygląda podobnie do wysypki.

Naturalnym odruchem w tej sytuacji jest chęć pozbycia się nadmiaru sebum i wysuszenie skóry. To daje wytchnienie jedynie na chwilę. Zaczynamy stosować kosmetyki do cery tłustej, które działają ściągająco i nawilżają tylko w niewielkim stopniu. Z tego powodu cera znów zaczyna produkować zbyt dużą ilość sebum i problem powraca. Dobry krem nawilżający do cery trądzikowej będzie pierwszym ważnym krokiem ku zdrowej cerze. Przy regularnym stosowaniu pomoże ją uspokoić, wyregulować produkcję sebum i odtworzyć jej naturalną barierę ochronną. Przy okazji nawilżanie skóry ochroni ją przed atakami wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem.

Cera problematyczna a codzienna pielęgnacja

Krem nawilżający do cery trądzikowej i inne kosmetyki

Choć taki krem będzie już dla skóry dużą i pozytywną zmianą, to jednak nie należy na nim poprzestawać. Wciąż tak samo ważne będzie zachowanie codziennego rytuału oczyszczania. Warto jednak wybrać choćby żel myjący do twarzy z dodatkowymi nawilżającymi składnikami. Po wykonaniu demakijażu takie umycie skóry będzie sposobem na dogłębne jej oczyszczenie. Raz na jakiś czas skórze przyda się także peeling.

Dla cery problematycznej lepszą opcją będzie jednak peeling enzymatyczny, który rozpuszcza martwy naskórek i nie wymaga pocierania, a przez to też nie podrażnia skóry. Mając cerę trądzikową, unikamy wszystkiego, co może ją w jakiś sposób naruszać. Po dokładnym oczyszczeniu trzeba oczywiście nałożyć odpowiedni krem nawilżający do cery trądzikowej. Skąd wiadomo, że dany kosmetyk się sprawdzi? Warto szukać takich, które w składzie mają kwas hialuronowy, nawilżające ekstrakty roślinne, a także witaminy. Szczególnie mile widziane są witaminy A, C i E. Pomogą utrzymać zdrowy i jednolity koloryt skóry, o co trudno przy zmianach trądzikowych. Tym, czego na pewno nie powinno być w kosmetykach nawilżających do cery trądzikowej, są parabeny, sztuczne substancje zapachowe i inne składniki mogące wywoływać reakcje alergiczne.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.