Istnieje wiele historii i teorii o tajnych liniach kolejowych i tunelach w różnych krajach, które łączą budynki rządowe. Najsłynniejszym z nich jest bez wątpienia kompleks Metro 2 w Moskwie, o którego istnieniu nic nie wiadomo. Innym ciekawym systemem komunikacji jest metro pod Kapitolem w Waszyngtonie – Capitol subway system.

Sieć tuneli i kolejek metra znajdująca się pod Kapitolem w Waszyngtonie nie jest aż tak tajna jak rosyjski kompleks Metro 2. Wręcz przeciwnie, z amerykańskiego systemu mogą korzystać nawet turyści zwiedzający Kapitol.

Kompleks zaczął powstawać w 1909 roku, krótko po uruchomieniu pierwszych linii metra w USA. Początkowo funkcjonowała tylko jedna krótka linia łącząca Kapitol z Russell Senate Office Building. Obsługiwały ją wagoniki o napędzie elektrycznym mieszczące 18 osób. Oficjalnie tzw. Senate Subway uruchomiono 7 marca 1909 roku.

Capitol subway system współcześnie (fot. nieznany)
Capitol subway system współcześnie (fot. nieznany)

Po II wojnie światowej zaczęto rozbudowywać tunele, tworząc całkiem spory kompleks składający się obecnie z 3 linii i 6 stacji. W 1960 roku zbudowano połączenie między Kapitolem a budynkiem Dirksen Senate Office Building, a w 1965 poprowadzono tunel do Rayburn House Office Building. W 1982 roku przedłużono tunel do Dirksen Senate Office Building, aż do Hart Senate Office Building. Część z kolejek obsługujących trasy jest w pełni zautomatyzowana i odkryta.

Normalnie kolejka wykorzystywana jest przez pracowników rządowych oraz wycieczki odwiedzające Kapitol i pozostałe budynki połączone tunelami. W trakcie głosowań dostęp do kolejek dla turystów jest wstrzymywany.

Capitol subway system współcześnie (fot. aoc.gov)
Capitol subway system współcześnie (fot. aoc.gov)

Oczywiście znane są jedynie informacje o oficjalnej części kompleksu. Pewnym jest, że wszystkie budynki rządowe w Waszyngtonie posiadają duże schrony i prawdopodobnie również są połączone ze sobą tunelami i kolejkami, jednakże ze względów bezpieczeństwa informacje na ten temat są niejawne.

Jako ciekawostkę można dodać, że United States Capitol subway system pojawił się w grze Fallout 3, a dokładniej w dodatku Broken Steel. Gracz miał wykorzystać go aby dotrzeć do bazy lotniczej Adams. Baza ta powstała w oparciu o istniejącą bazę lotniczą Joint Base Andrews, oddaloną od Kapitolu o 14,3 km.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.