W tym roku poznańskie lotnisko Ławica gości coraz więcej ciekawych samolotów, w tym sporo maszyn wojskowych. Każda kolejna wizyta to również okazja do polowania z aparatem na dobre zdjęcia. Tym razem udało się złapać nie byle jakiego gościa – Boeing C-17 Globemaster III 01 “PAPA” (Hungarian Armour Dec HAD72C17).

C-17 pojawiają się w Poznaniu coraz częściej, ale zwykle są to maszyny amerykańskie lub kanadyjskie (taka maszyna pojawiła się w Poznaniu dzień wcześniej). Tym razem przyleciał do nas po raz pierwszy C-17 operujący w ramach programu Strategic Airlift Capability. Uczestnikami programu są państwa NATO – Bułgaria, Estonia, Węgry, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowenia, USA oraz partnersko Finlandia i Szwecja.

Na co dzień ten C-17 stacjonuje on na Węgrzech w bazie Pápa. Oficjalne oznaczenie maszyny to Boeing C-17 Globemaster III 01 “PAPA” (Hungarian Armour Dec HAD72C17).

Dzięki program Strategic Airlift Capability mniejsze państwa NATO mogą wykorzystywać ciężki samolot transportowy jakim jest C-17, bez potrzeby utrzymywania w pojedynkę tak dużej maszyny – co wiąże się z kosztami. Samoloty tego typu w przypadku wielu państw nie są na co dzień potrzebne. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jednorazowo trzeba skorzystać z większych możliwości transportowych.

Tak nawiasem, aby zrobić tych kilka zdjęć musiałem czekać dwie godziny na parkingu w pobliżu ul. Bukowskiej, prowadzącej do lotniska Ławica. Miny rowerzystów przejeżdżających obok były bezcenne 🙂

Zdjęcia można również znaleźć na Flickerze.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.