Rosjanie uwielbiają budować nietypowe pojazdy. Jednym z nich jest Burłak. Sześciokołowy transporter, który ma być wykorzystany do ekspedycji w Arktyce. Obecnie pojazd jest testowany i jeśli wszystko pójdzie dobrze, powstanie drugi taki sam pojazd.

A samym pojeździe niewiele wiadomo. Ma 6,6 m długości, 2,9 szerokości 3,2 wysokości, a do jego konstrukcji wykorzystano podzespoły z kilku pojazdów. Podwozie oparto na podzespołach z BTR-a-60, przekładnia pochodzi z GAZ-a-66, a 3-litrowy silnik diesla z Toyoty Land Cruiser. Całość waży oficjalnie 4 tony.

Jak przystało na pojazd badawczy, w jego wnętrzu znajdzie się miejsce dla 10 osób i 3 ton ładunku. Ponadto pasażerowie dysponują małą kuchnią i łazienką. Burłak dzięki swojej konstrukcji może również pływać. Pojazd zaprojektowano tak, aby załoga miała dostęp do wszystkich najważniejszych podzespołów z wnętrza.

Prace nad Burłakiem prowadzone są od 2009 roku. Ich inicjatorem był Aleksiej Makarow. Więcej informacji o planowanej wyprawie znajdziecie na stronie burlakoffroad.com

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.