BRP Sierra Madre

BRP Sierra Madre ma za sobą długą służbę w flocie USA, później Wietnamu aż w końcu Filipin. Budowę okrętu rozpoczęto we wrześniu 1944 roku a zakończono wejściem do służby w listopadzie pod nazwą USS LST-821. Okręt należał do typu LST – Landing Ship, Tank, a dokładnie do wersji Mk. 2. Były to okręty przystosowane do przeważenia aż 18 lub 22 czołgów, oraz 217 żołnierzy. LST-821 różnił się od typowych okrętów swojej klasy kilkoma elementami, przez co określa się go jako okręt typu LST-532. Okręt mógł przewozić małe barki desantowe typu LCT.

USS Harnett County w Wietnamie

USS Harnett County w Wietnamie

LST-821 od początku swojej służby został skierowany na Pacyfik, gdzie brał udział w walkach o Okinawę. Po zakończeniu wojny okręt trafił do Rezerwy w ramach Floty Pacyfiku. Pozostawał w niej aż do 1966 roku. W międzyczasie, 1 lipca 1955 roku otrzymał nową nazwę – USS Harnett County.

Po powrocie do służby w latach 60-tych okręt wysłano do Wietnamu. Od 1967 roku aż do października 1970 roku jednostka miała pełne ręce roboty, biorąc udział w wielu operacjach. Pod koniec swojej służby przemianowano go na okręt patrolowy. Szybko jednak trafił z powrotem do rezerwy… by natychmiast trafić do floty Wietnamu.

Nowy właściciel okrętu przemianował go na RVNS My Tho. Jednostka nie była już aż tak aktywnie eksploatowana. Wraz z upadkiem Sajgonu w kwietniu 1975 roku, okręt wycofano do zatoki Subic. W tym czasie okręt znajdował się pod kontrolą amerykańsko-wietnamską. W kwietniu 1976 roku zdecydowano się na jego przekazanie Filipinom.

Lądowisko dla helikopterów na pokładzie USS Harnett County (fot. timawa.net)

Lądowisko dla helikopterów na pokładzie USS Harnett County (fot. timawa.net)

W tym momencie historia statku się urywa. Wysłużony okręt był zapewne wykorzystywany jako jednostka transportowa, jednakże z czasem jej stan nie pozwalał na normalną eksploatację. W 1999 roku znaleziono jednak nowe zastosowanie dla okrętu. Tym samym rozpoczął się najciekawszy etap jego długiej historii.

Chcąc zabezpieczyć swoją obecność na wyspach Spratly, władze filipińskie zdecydowały się wykorzystać okręt jako posterunek wojskowy. Przeholowano go więc w rejon wyspy Second Thomas Shoal i unieruchomiono. Rok później nieoficjalne jednostka została wycofana z rejestru floty, jednakże mimo, iż okręt formalnie już się na niej nie znajduje, nigdy nie przeprowadzono oficjalnego jej wycofania.

Od 1999 roku BRP Sierra Madre targany sztormami, wystawiany na działanie słońca i słonej wody niszczeje u wybrzeży spornej wyspy. Na jego pokładzie znajduje się mały kilkunastoosobowy garnizon marines. Początkowo jego górny pokład wykorzystywano jako lądowisko dla helikopterów, jednakże obecnie stan okrętu nie pozwala już na to.

USS Harnett County już jako BRP Sierra Madre przygotowywany do nowej roli (fot. Edison Sy)

USS Harnett County już jako BRP Sierra Madre przygotowywany do nowej roli (fot. Edison Sy)

W praktyce okręt jest w tragicznym stanie. Przerdzewiały i rozpadający się, jest wręcz niebezpieczny dla znajdującej się na nim załogi. Jeśli doszłoby do próby jego przeholowania (Chińczycy próbowali tego, ale wycofali się) zakończyła by się zatonięciem jednostki.

W 2014 roku o okręcie zrobiło się głośno, ponieważ chińskie okręty zablokowały dostęp do jednostki i uniemożliwiając dostarczenie na nią zapasów i wymianę żołnierzy. Po kilku dniach udało się przeprowadzić operację dostarczenia zapasów z powietrza, a dopiero w kwietniu udało się dostarczyć zapasy drogą morską.

Widok z góry na BRP Sierra Madre

Widok z góry na BRP Sierra Madre

Obecnie okręt dalej jest domem dla kilkunastu żołnierzy. Ciężko powiedzieć jaka czeka go przyszłość, ale na pewno niedługo możemy spodziewać się jego zatonięcia – albo raczej rozpadu na kawałki. Wystarczy spojrzeć na jego zdjęcia.

Dane techniczne

Wyporność Sierra Madre wynosi 1 625 ton. Okręt ma 100 metrów długości. Napęd stanowiły 2 silniku diesla, zapewniające prędkość 12 węzłów. Uzbrojony był w jedną armatę kalibru 76 mm, 8 działek 40 mm i 12 działek 20 mm.