Nowy Jork bardzo się zmienił przez ostatnie 100 lat. Jak przystało na tak duże i zmieniające się miasto, wielokrotnie uwieczniano je na zdjęciach. Chociaż na początku XX wieku zdjęcia były czarno-białe, dzięki takim postaciom jak pochodząca z Szwecji Sanna Dullaway, nabierają one kolorów.

Senna zajmuje się kolorowaniem zdjęć od kilku lat, a efekty jej pracy są zdumiewające. Więcej jej zdjęć można znaleźć na stronie sannadullaway.com oraz fanpagu na Facebooku.

Poniższe zdjęcie zrobiono w pierwszej dekadzie XX wieku – pochodzi ono z zbiorów Detroit Publishing Co.. Widać na nim tłumy ludzi, głównie tzw. Curb Brokers (można to przetłumaczyć jako krawężnikowych brokerów) na Broad Street. W tle widać budynek giełdy (po lewej) oraz Federal Hall na końcu ulicy. Poniżej oryginalne zdjęcie przed kolorowaniem i odnowieniem.

Trzeba przyznać, że zdjęcie po pokolorowaniu wygląda świetnie i bardzo autentycznie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.