W latach 40. na ulicach kilku brazylijskich miast pojawiło się kilkanaście bardzo nietypowych autobusów, które wyróżniał niesamowity kształt, przypominający sterowce. Ze względu na swój nietypowy wygląd, nazywa się je Zeppelin Bus, chociaż nie była to na pewno ich oficjalna nazwa. Do dzisiaj zachowało się kilka zdjęć tych niesamowitych pojazdów.

Zdobycie informacji na temat pojazdów nie było proste. Wiadomo, że powstały w latach 40-tych w zakładach São Jorge de Ribamar Ltda. Ich twórcą był Joaquim Lourenço, który podobno był bardzo zafascynowany sterowcami, stąd taki kształt pojazdów.

Powstały prawdopodobnie na podwoziu samochodów ciężarowych Dodge. Nadwozie miało konstrukcję drewnianą, krytą blachą, pomalowaną na kolor aluminium. Fotele miały skórzane obicia i prawdopodobnie były ogólnie bardzo dobrze wykonane.

Pojazdy w latach 50. wykorzystywano w na pewno w mieście Belém w północnej Brazylii a później, w latach 60. sprzedano je i wykorzystywano w Manaus i São Luiz. Ostatnie zdjęcia i informacje na ich temat pochodzą z lat 70.. Co się dalej działo z nietypowymi pojazdami, nie wiadomo.

Istniały prawdopodobnie dwie wersje autobusów, różniące się nieco podwoziem. Kilka zdjęć jakie dotrwały do dnia dzisiejszego wykonał fotograf magazynu LIFE.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.