W 1936 roku w zakładach BMW zbudowano nietypowy prototypowy motocykl z napędem gąsienicowym – BMW Schneekrad. Konstrukcja pojazdu bazowała na podzespołach motocykla BMW R 12, z którego wykorzystano ramę i dwucylindrowy silnik typu bokser o mocy 18-20 KM.

O samym pojeździe niewiele wiadomo. Prawdopodobnie powstał tylko jeden prototyp po którym pozostały zaledwie dwa zdjęcia.Konstrukcja wyróżniała się napędem gąsienicowym, który przynajmniej według zdjęć wygląda na stały – przednie koło ma prawdopodobnie oponę, ale tylne i dwa podtrzymujące od dołu nie.

BMW Schneekrad zaprezentowano z dołączonym wózkiem bocznym typu TR-500. Niestety są to wszystkie dostępne informacje na jego temat. Projekt prawdopodobnie nie przyjął się z powodu skomplikowanej konstrukcji, ale możliwe, że miał wpływ na powstanie pojazdu SdKfz 2 (który wykorzystywał przednie koło z motocykla i wózek z gąsienicami). BMW Schneekrad nie był jedynym tego typu motocyklem, ale jest na pewno jednym z bardziej tajemniczych.

BMW Schneekrad

BMW Schneekrad

BMW Schneekrad

BMW Schneekrad

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.