Jezioro Bled w Słowenii słynie z niesamowicie ciepłej wody (temperatury sięgają 26 °C oraz przede wszystkim z niewielkiej wysepki na której znajduje się kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Marii Panny. Wyspa nosi nazwę Blejski Otok.

Jezioro Bled (słoweń. Blejsko jezero) ma 2,12 km długości i 1,38 km szerokości, oraz powierzchnię 1,44 km². W najgłębszym miejscu ma ono 30,6 m. W północno-wschodniej części jeziora znajdują się liczne źródła termalne, dzięki którym woda w tym miejscu ma bardzo wysokie temperatury, sięgające aż 26 °C.

Blejski Otok na jeziorze Bled (fot. pixabay.com)

Blejski Otok na jeziorze Bled (fot. pixabay.com)

Oprócz przepięknego położenia wśród gór, jezioro wyróżnia się znajdującą się w jego zachodniej części wyspą – Blejski Otok, na której znajduje się kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Marii Panny z końcówki XVII wieku. Oprócz kościółka z 54-metrową wieżą na szczyt której prowadzą schody z 99 stopniami (wieża pochodzi z XV wieku), znajduje się tu kilka mniejszych budynków. Można się na nią dostać tylko drogą wodną.

Obecne zabudowania wyspy pochodzą z różnych lat, ponieważ pierwotny kościół z XV wieku został zniszczony. Mieszkańcy okolicznych terenów z czasem odbudowali wszystkie zabudowania, wykorzystując pozostałości wcześniejszych konstrukcji.

Blejski Otok na jeziorze Bled (fot. pixabay.com)

Blejski Otok na jeziorze Bled (fot. pixabay.com)

Znajdujące się nad brzegiem jeziora miasteczko Bled jest popularnym kurortem. Oprócz licznych pielgrzymek odwiedzających wyspę Blejski Otok, w kościele często organizowane są śluby, a samo jezioro przyciąga fotografów, którzy chcą wykonać malownicze zdjęcia krajobrazowe.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.