Jezioro Bled w Słowenii słynie z niesamowicie ciepłej wody (temperatury sięgają 26 °C oraz przede wszystkim z niewielkiej wysepki na której znajduje się kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Marii Panny. Wyspa nosi nazwę Blejski Otok.

Jezioro Bled (słoweń. Blejsko jezero) ma 2,12 km długości i 1,38 km szerokości, oraz powierzchnię 1,44 km². W najgłębszym miejscu ma ono 30,6 m. W północno-wschodniej części jeziora znajdują się liczne źródła termalne, dzięki którym woda w tym miejscu ma bardzo wysokie temperatury, sięgające 26 °C.

Wyspa Blejski Otok na jeziorze Bled w Słowenii

Wyspa Blejski Otok na jeziorze Bled w Słowenii

Oprócz przepięknego położenia, jezioro wyróżnia się znajdująca się w jego zachodniej części wyspą – Blejski Otok, na której znajduje się kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Marii Panny z końcówki XVII wieku. Oprócz kościółka z 54-metrową wieżą na szczyt której prowadzą schody z 99 stopniami (wieża pochodzi z XV wieku), znajduje się tu kilka mniejszych budynków. Można się na nią dostać tylko drogą wodną.

Obecne zabudowania wyspy pochodzą z różnych lat, ponieważ pierwotny kościół z XV wieku został zniszczony. Mieszkańcy okolicznych terenów z czasem odbudowali wszystkie zabudowania, wykorzystując pozostałości wcześniejszych konstrukcji.

Znajdujące się nad brzegiem jeziora miasteczko Bled jest popularnym kurortem. Oprócz licznych pielgrzymek odwiedzających wyspę Blejski Otok, w kościele często organizowane są śluby.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.