Lista największych prywatnych jachtów wzbogaciła się na początku 2018 roku o kolejną niesamowitą jednostkę – superjacht Black Pearl (Y712) o długości 106,7 m. Jest to jeden z największych prywatnych jachtów żaglowych.

Największym prywatnym jachtem pozostaje cały czas Azzam, a największym jachtem z napędem żaglowym (jako dodatkowym napędem) Sailing Yacht A. Black Pearl przy długości 106,7 m stał się jednak największym jachtem w którym podstawowym źródłem napędu mają być żagle. W tym miejscu warto dodać, że największym żaglowcem na świecie będzie Flying Clipper, jednak jednostka ta będzie wykorzystywana jako statek pasażerski.

Black Pearl (fot. Dutch Yachting)

Black Pearl (fot. Dutch Yachting)

Black Pearl powstał w holenderskiej stoczni Oceanco. Zamówiono go w styczniu 2012 roku, stępkę położono w kwietniu 2013 roku a wodowanie miało miejsce 16 września 2017 roku. Do eksploatacji jednostka trafiła 16 marca 2018 roku. Olbrzymi jacht ma 106,7 m długości i tonaż 2986 ton. Podstawowy napęd jednostki stanowi ożaglowanie typu DynaRig, jednak dodatkowo można korzystać z napędu śrubowego w skład którego wchodzą dwa silniki typu MTU 12V2000M72 z systemem odzysku energii. Pod żaglami Black Pearl ma osiągać prędkość nawet 30 węzłów, a z napędem hybrydowym elektryczno-spalinowym 17,5 węzła, przy czym prędkość rejsowa szacowana jest na 15 węzłów.

Kadłub jachtu wykonany jest z stali, a nadbudówka z aluminium. Warto dodać, że zarówno projekt jak i wykonanie nadbudówki to dzieło polskiej firmy Aluship Technology z Gdańska. Wnętrze statku podzielone jest na trzy pokłady. Luksusowo wykończone wnętrze może pomieścić 12 osób oraz załogę. Koszt budowy jednostki szacowany jest na około 200 mln dolarów. Za ogólny projekt jednostki odpowiadają firmy Ken Freivokh Design, Nuvolari Lenard i Villate Design.

Black Pearl (fot. Dutch Yachting)

Black Pearl (fot. Dutch Yachting)

Właścicielem jachtu i jego głównym użytkownikiem jest Oleg Burłakow, rosyjski miliarder i oligarcha.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.