Bentley przygotował nietypową reklamę jednego z swoich flagowych samochodów – Bentley Mulsane. Samochód sfotografowano na moście Golden Gate, ale samo zdjęcie ma rozmiar aż 53 mld pikseli (sic!). Aby je wykonać, trzeba było skorzystać z technologii podobnych do tych, stosowanych przez NASA.

Na pierwszy rzut oka zdjęcie przedstawia most Golden Gate w San Francisco. Widać na nim kilka samochodów, ale są tak małe, że nie wiadomo co to za marki. Kiedy zaczniemy przybliżać widok, naszym oczom ukaże się Bentley Mulsane, kosztujący około 1,1 mln zł flagowy model Bentleya.

Widzicie Bentleya?

Widzicie Bentleya?

Niesamowite zdjęcie Bentleya ma rozmiar aż 53 mld pikseli – dla porównania bardzo dobrej klasy aparaty robią zdjęcia mające jedynie do maksymalnie 50 mln pikseli, ale zwykle zdjęcia mają około 24 mln pikseli i mniej. Gdyby wydrukowano je, zajęłoby obszar wielkości boiska do piłki nożnej.

Aby wykonać tak niesamowite zdjęcie trzeba było użyć specjalistycznego sprzętu i długich przygotowań. Przygotowania trwały podobno ponad 8 miesięcy, z czego 6 miesięcy planowano całą operację, 6 dni trwały zdjęcia, w ponad 2 miesiące obróbka uzyskanego materiału.

Finalna fotografia składa się 70 zdjęć w bardzo dużej rozdzielczości, które następnie połączono razem. Co ciekawe, fotograf znajdował się około 700 metrów od samochodu, a mimo to po przybliżeniu możemy bardzo dokładnie przyjrzeć się logu Bentleya na fotelu samochodu. Podobną technologię wykorzystała NASA w trakcie misji łazika Curiosity na Marsie.

Podobno zdjęcia wykonano aparatem Nikon D7200 z obiektywem Nikon AF-S Nikkor 800 mm F5,6E FL ED VR podłączonym do systemu GigaPan Epic Pro. Problem w tym, że według specjalistów, sprzęt ten nie pozwala na wykonanie tak dokładnych zdjęć. Istnieje prawdopodobieństwo, że chociaż samo zdjęcie mostu jest autentyczne, samochód dołożono w trakcie obróbki.

Celem całej akcji była chęć pokazania dbałości o szczegóły, jaka cechuje brytyjską markę. Trzeba przyznać, że udało się to osiągnąć.

To nie jest jeszcze maksymalne przybliżenie

To nie jest jeszcze maksymalne przybliżenie

Zdjęcie możecie zobaczyć na stronie: Bentley Look Closer

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.