W połowie XIX wieku w Woolwich w Wielkiej Brytanii utworzono bazę szkoleniową dla inżynierów i mechaników okrętowych o nazwie HMS Fisgard. W skład bazy wchodziło kilka starych okrętów wojennych przekształconych w hulki.

Bazę utworzono w 1848 roku, a jedynym wykorzystywanym wówczas hulkiem była 46-działowa fregata HMS Fisgard (od nazwy tego okrętu baza otrzymała swoją nazwę) zbudowana w 1819 roku. W 1872 roku podjęto jednak decyzję o likwidacji obiektu i rozebraniu starego okrętu. Powodem było zmniejszające się zapotrzebowanie na wyszkolonych inżynierów.

W 1904 roku w Portsmouth ponownie utworzono bazę szkoleniową o nazwie HMS Fisgard. Tym razem tworzyło ją kilka starych okrętów wojennych z różnych epok. Pierwszym okrętem oddelegowanym do bazy był pancernik HMS Audacious zbudowany w 1870 roku.

HMS Fisgard

HMS Fisgard

Kolejnymi okrętami były HMS Invincible (również pancernik typu Audacious), a w 1906 roku bazę powiększono o 80-działowy okręt liniowy HMS Hindostan zbudowany w 1841 roku oraz pancernik HMS Sultan zbudowany w 1871 roku.

Pancerniki typu Audacious – 4 okręty pancerne zbudowane w latach 1867-1870 – HMS Audacious, HMS Invincible, HMS Iron Duke i HMS Vangouard. Okręty miały długość ponad 85 m (ze względu na różnice w projektach, dwa ostatnie pancerniki oficjalnie miały 104 m długości) i wyporność 6100 ton. Napęd stanowił silnik parowy zapewniający prędkość 13 węzłów. Uzbrojenie składało się z 14 dział różnego kalibru, zależnie od okrętu. Załoga liczyła 450 marynarzy.

HMS Fisgard w 1915 roku

HMS Fisgard w 1915 roku

Oficjalnie bazę uruchomiono 1 stycznia 1906 roku. W trakcie I wojny światowej wymieniono część okrętów. Krążownik pancernopokładowy HMS Spartiate zastąpił pancernik Audacious, zbudowany w 1868 pancernik HMS Hercules zastąpił HMS Invincible, a w 1919 roku krążownik pancernopokładowy HMS Terrible zastąpił HMS Hindostan.

W latach 20. bazę zmodernizowano, dodając kolejne warsztaty w których prowadzono szkolenia. W 1932 roku HMS Fisgard przeniesiono do Chatham. W trakcie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii powstało wiele nowych baz szkoleniowych, które przejęły częściowo rolę bazy w Chatham. Po zakończeniu walk, większość z nich zlikwidowano. Ostatecznie bazę HMS Fisgard zlikwidowano w sierpniu 1983 roku.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.